2017-18 USA South Men's Basketball

Date Away Home Status Links
 
October
Wed. 25 Huntingdon # 71 New Orleans 94 Final
 
November
Sat. 4 Covenant # 78 Lee 76 Final
Wed. 8 LaGrange # 67 Columbus St. 84 Final
Fri. 10 Greensboro # 80 N.C. A&T 104 Final
Sat. 11 N.C. Wesleyan # 81 UNC Wilmington 105 Final
Wed. 15 N.C. Wesleyan # 48 UNC Greensboro 82 Final
  Covenant 78 Oglethorpe 79 Final - OT
  Averett 80 Hampden-Sydney 66 Final
  Spalding 53 Berea 68 Final
  Guilford 98 Greensboro 88 Final
  Barber Scotia 100 Pfeiffer 137 Final
  StatGeek Tip Off Classic
  Randolph 66 Ferrum 70 Final
  Maryville (Tenn.) 70 Centre 83 Final
  William Peace 67 Va. Wesleyan 68 Final
  Piedmont 64 Emory 83 Final
  Berry 79 Huntingdon 88 Final
Thu. 16 Piedmont # 54 Kennesaw St. 77 Final
  Kennesaw, Ga. (ESPN3)
Fri. 17 Hampden-Sydney 60 Huntingdon 80 Final
  Daly Seven Tip-Off Classic @ Greensboro, NC - Ragan-Brown Field House
  Ferrum 43 UNC Greensboro 95 Final
  LaGrange 104 Penn St.-Altoona 94 Final - OT
  Coaches vs. Cancer Tournament
  Spalding 65 N.C. Wesleyan 90 Final
  @ Roanoke, Va.
Sat. 18 Juniata 76 LaGrange 65 Final
  Coaches vs. Cancer Tournament Championship @ Adler Arena - Altoona, Pa.
  N.C. Wesleyan 71 Roanoke 84 Final - OT
  Maryville (Tenn.) 91 Emory & Henry 98 Final
  Huntingdon 63 Guilford 90 Final
  Daly Seven Tip-Off Classic
  Brevard 67 Berry 69 Final
  Johnson University Tennessee 91 Berea 97 Final
  Methodist 80 Oglethorpe 66 Final
  Lon Varnell Classic @ Sewanee, Tenn.
Sun. 19 Concordia (Tex.) 91 Averett 68 Final
  Pfeiffer 105 Barber Scotia 54 Final
  StatGeek Tip Off Classic
  Methodist 64 Sewanee 60 Final
  Lon Varnell Classic
Mon. 20 Hampden-Sydney 70 William Peace 89 Final
Tue. 21 Ferrum 52 Lynchburg 85 Final
  N.C. Wesleyan 70 Delaware 88 Final
  @ Greensboro, N.C. - Greensboro Coliseum
  Brevard # 70 Gardner-Webb 93 Final
  William Peace 53 Roanoke 70 Final
  Averett 82 Guilford 69 Final
  Birmingham Southern 82 Covenant 86 Final
  Sewanee 73 Maryville (Tenn.) 81 Final
  Greensboro 96 Randolph 82 Final
  Methodist 63 High Point 99 Final
Sat. 25 Maryville (Tenn.)   Oglethorpe   2:00 PM
  Lee Richter Classic @ LaGrange, Ga.
  Methodist   Lynchburg   2:00 PM
  Emory & Henry   William Peace   3:00 PM
  Emory   LaGrange   4:00 PM
Sun. 26 Maryville (Tenn.)   Emory   2:00 PM
  @ LaGrange, Ga.
  Ferrum   Randolph-Macon   2:00 PM
  Greensboro   Roanoke   2:00 PM
  N.C. Wesleyan   Longwood   3:00 PM
  Oglethorpe   LaGrange   4:00 PM
  Lee Richter Classic
Mon. 27 Lynchburg   Averett   7:00 PM
  Birmingham Southern   Huntingdon   8:00 PM
Tue. 28 Boyce   Berea   7:00 PM
Wed. 29 Emory & Henry   Ferrum   7:00 PM
  Piedmont   Sewanee   7:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   7:30 PM
  Brevard   Warren Wilson College   7:30 PM
Thu. 30 LaGrange *   Covenant   7:30 PM
 
December
Fri. 1 Greensboro   Va. Wesleyan   6:00 PM
  @ Rocky Mount, N.C.
  Columbia International   N.C. Wesleyan   8:00 PM
Sat. 2 Columbia International   Greensboro   1:00 PM
  @ @ N.C. Wesleyan (Roger Taylor Classic)
  Berry   Piedmont   2:00 PM
  Randolph   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Averett   East. Mennonite   2:00 PM
  Huntingdon   Brevard   2:00 PM
  Va. Wesleyan   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Ferrum   Washington and Lee   4:00 PM
  Roanoke   Methodist   4:00 PM
  Berea *   Covenant   4:00 PM
Sun. 3 Oglethorpe   Piedmont   2:00 PM
Tue. 5 Montreat College   Brevard   7:30 PM
  Covenant   Sewanee   8:00 PM
Wed. 6 Covenant   Emory   7:00 PM
  William Peace   Washington and Lee   7:00 PM
  Methodist   Guilford   7:00 PM
  Averett   Va. Wesleyan   7:30 PM
Thu. 7 Berea   Ky. Christian   7:00 PM
  Brevard #   South Carolina St.   7:00 PM
Sat. 9 Piedmont *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Brevard   Berea   2:00 PM
  Sewanee   Huntingdon   3:00 PM
  Averett   Pfeiffer   5:30 PM
Sun. 10 Carolina Christian   Pfeiffer   2:00 PM
  Piedmont *   Berea   2:00 PM
Wed. 13 Huntingdon *   Piedmont   4:00 PM
  Pfeiffer   Greensboro   7:30 PM
  Averett *   Ferrum   7:30 PM
Sat. 16 Ferrum *   William Peace   2:00 PM
  Methodist *   Piedmont   2:00 PM
  Covenant   Brevard   2:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   3:00 PM
  Berea *   LaGrange   4:00 PM
Sun. 17 Methodist   Brevard   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   3:00 PM
  Berea *   Huntingdon   3:00 PM
Mon. 18 Covenant   Austin   4:00 PM
  @ Memphis, Tenn.
  William Peace   Randolph   5:00 PM
  Piedmont   Rhodes   6:00 PM
Tue. 19 Austin   Piedmont   2:00 PM
  @ Memphis, Tenn.
  Covenant   Rhodes   4:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Averett   7:30 PM
Wed. 20 LaGrange   Brevard   3:00 PM
  Greensboro *   Methodist   7:30 PM
Thu. 21 Huntingdon   Birmingham Southern   6:00 PM
Thu. 28 Greensboro #   UNC Wilmington   7:00 PM
Fri. 29 LaGrange   Keene St.   8:00 PM
  @ Volunteer State Community College
Sat. 30 St. Mary's (Md.)   Greensboro   2:00 PM
  Ferrum   Bridgewater (Va.)   3:00 PM
  LaGrange   FDU-Florham   4:00 PM
  @ Volunteer State Community College
Sun. 31 William Peace   Pfeiffer   4:00 PM
 
January
Wed. 3 Greensboro *   William Peace   4:00 PM
  Berea   Brevard   7:30 PM
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   7:30 PM
  LaGrange *   Piedmont   7:30 PM
  Methodist *   N.C. Wesleyan   7:30 PM
  Pfeiffer   Ferrum   7:30 PM
Sat. 6 Piedmont *   William Peace   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Averett *   Methodist   2:00 PM
  Berea   Pfeiffer   4:00 PM
  Huntingdon *   Covenant   4:00 PM
  Brevard   Ferrum   4:00 PM
Sun. 7 Berea *   William Peace   1:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Ferrum   3:00 PM
Tue. 9 N.C. Wesleyan *   Greensboro   7:30 PM
  Pfeiffer   Averett   7:30 PM
Wed. 10 LaGrange *   Huntingdon   6:30 PM
  William Peace *   Methodist   7:30 PM
  Brevard   Piedmont   7:30 PM
Thu. 11 Columbia International   Pfeiffer   7:00 PM
  Garmon Mechanical Invitational
Fri. 12 Covenant *   Averett   7:30 PM
  Ferrum *   N.C. Wesleyan   7:30 PM
Sat. 13 Greensboro *   Berea   2:00 PM
  Covenant *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Methodist *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  William Peace *   LaGrange   4:00 PM
  Carolina Christian   Pfeiffer   4:00 PM
  Garmon Mechanical Invitational
  Piedmont *   Huntingdon   5:00 PM
Sun. 14 Methodist *   Berea   2:00 PM
  Greensboro *   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  William Peace *   Huntingdon   4:00 PM
Tue. 16 Berea   Midway University   7:00 PM
Wed. 17 Averett *   William Peace   7:30 PM
  Piedmont *   Covenant   7:30 PM
  Maryville (Tenn.)   Brevard   7:30 PM
  Ferrum   Pfeiffer   7:30 PM
  Methodist *   Greensboro   7:30 PM
Sat. 20 William Peace   Brevard   2:00 PM
  Averett *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Piedmont   2:00 PM
  Ferrum *   Berea   4:00 PM
  Pfeiffer   Covenant   4:00 PM
  LaGrange *   Greensboro   4:00 PM
  Huntingdon *   Methodist   4:00 PM
Sun. 21 Huntingdon *   Greensboro   1:00 PM
  Averett *   Berea   2:00 PM
  LaGrange *   Methodist   3:00 PM
  Pfeiffer   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  N.C. Wesleyan   Brevard   3:00 PM
Wed. 24 Pfeiffer   Methodist   7:30 PM
  William Peace *   N.C. Wesleyan   7:30 PM
  Berea *   Maryville (Tenn.)   7:30 PM
  Piedmont *   LaGrange   7:30 PM
  Ferrum *   Averett   7:30 PM
Fri. 26 Covenant *   LaGrange   7:30 PM
  Brevard   Huntingdon   8:30 PM
Sat. 27 Berea *   Piedmont   2:00 PM
  N.C. Wesleyan   Pfeiffer   2:00 PM
  Methodist *   Ferrum   4:00 PM
  Greensboro *   Averett   4:00 PM
  Brevard   LaGrange   6:00 PM
  Covenant *   Huntingdon   7:00 PM
Sun. 28 Greensboro   Pfeiffer   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Ferrum   3:00 PM
  Methodist *   Averett   3:00 PM
Tue. 30 Berea   Johnson University Tennessee   7:00 PM
  Piedmont   Brevard   7:30 PM
Wed. 31 Maryville (Tenn.) *   Covenant   7:00 PM
  Pfeiffer   William Peace   7:30 PM
  Averett *   N.C. Wesleyan   7:30 PM
  Ferrum *   Greensboro   7:30 PM
 
February
Fri. 2 Covenant *   Methodist   7:30 PM
  Maryville (Tenn.) *   William Peace   7:30 PM
Sat. 3 Berea *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Huntingdon *   Averett   4:00 PM
  Covenant *   William Peace   4:00 PM
  LaGrange *   Ferrum   4:00 PM
  Brevard   Pfeiffer   4:00 PM
  Piedmont *   Greensboro   4:00 PM
Sun. 4 Huntingdon *   Ferrum   1:00 PM
  Brevard   Greensboro   3:00 PM
  LaGrange *   Averett   3:00 PM
  Piedmont   Pfeiffer   3:00 PM
Wed. 7 N.C. Wesleyan *   Methodist   7:00 PM
  William Peace *   Ferrum   7:30 PM
  Brevard   Maryville (Tenn.)   7:30 PM
  Covenant *   Berea   7:30 PM
  Averett *   Greensboro   7:30 PM
Fri. 9 Averett   Brevard   7:30 PM
  Greensboro *   Covenant   7:30 PM
  Ferrum *   Piedmont   7:30 PM
Sat. 10 Ferrum *   Covenant   2:00 PM
  Averett *   Piedmont   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Berea   3:00 PM
  Methodist *   William Peace   4:00 PM
  N.C. Wesleyan *   LaGrange   4:00 PM
  Pfeiffer   Huntingdon   5:00 PM
Sun. 11 Pfeiffer   LaGrange   3:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Huntingdon   4:00 PM
Tue. 13 Brevard   Covenant   7:30 PM
Wed. 14 Huntingdon *   LaGrange   5:30 PM
  Maryville (Tenn.) *   Piedmont   7:30 PM
  William Peace *   Averett   7:30 PM
  Methodist   Pfeiffer   7:30 PM
  Greensboro *   Ferrum   7:30 PM
Sat. 17 William Peace *   Greensboro   2:00 PM
  Pfeiffer   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  LaGrange *   Berea   2:00 PM
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Ferrum *   Methodist   2:00 PM
  Covenant *   Piedmont   4:00 PM
Sun. 18 Huntingdon *   Berea   1:00 PM
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
Mon. 19 Pfeiffer   Piedmont International   7:00 PM
Tue. 20 Berea * %   TBA   TBA
  Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
Fri. 23 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
Sat. 24 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
# Exhibition
* Conference
% Post season