2018 USA South Softball

Date Away Home Status Links
 
February
Fri. 2 Covenant 2 Greenville 13 Final - 5 innings
  @ Memphis, Tenn.
  Covenant 0 Rhodes 6 Final
Sat. 3 Greenville 5 Covenant 1 Final
  @ Memphis, Tenn.
  Covenant 3 Rhodes 6 Final
Tue. 6 St. Andrews 5 Methodist 0 Final
  Covenant 0 Berry 15 Final - 5 innings
  St. Andrews 3 Methodist 2 Final
  Covenant 1 Berry 9 Final - 6 innings
Wed. 7 Wesleyan (Ga.)   Agnes Scott   Postponed
  Covenant   Birmingham Southern   Postponed
  Wesleyan (Ga.)   Agnes Scott   Postponed
  Covenant   Birmingham Southern   Postponed
Fri. 9 Berea 0 Covenant 9 Final - 5 innings
  @ Maryville, Tenn.
  Berea 0 Maryville (TN) 17 Final - 5 innings
  Huntingdon 2 Berry 11 Final - 5 innings
  Covenant 3 Maryville (TN) 2 Final - 9 innings
  Emory & Henry 8 Salem 0 Final
  Huntingdon 1 Berry 9 Final - 5 innings
  Emory & Henry 8 Salem 7 Final
Sat. 10 Berea   Covenant   Cancelled
  @ Maryville, Tenn.
  Birmingham Southern   William Peace   Cancelled
  @ Emory Tournament (Atlanta, Ga.)
  Berea   Maryville (TN)   Cancelled
  Agnes Scott   Webster   Cancelled
  @ Memphis, Tenn.
  Covenant   Maryville (TN)   Cancelled
  Agnes Scott   Rhodes   Cancelled
Sun. 11 Webster   Agnes Scott   Cancelled
  @ Memphis, Tenn.
  Greensboro   Averett   Postponed
  Postponed until March 28
  Agnes Scott   Rhodes   Cancelled
  Birmingham Southern   William Peace   Cancelled
  @ Emory Tournament (Atlanta, Ga.)
  Greensboro   Averett   Postponed
  Postponed until March 28
Wed. 14 Roanoke 4 Greensboro 1 Final
  Fayetteville St. 11 Methodist 3 Final - 5 innings
  Covenant 7 Wesleyan (Ga.) 1 Final
  Belhaven 9 LaGrange 4 Final
  Roanoke 1 Greensboro 2 Final - 8 innings
  Fayetteville St. 2 Methodist 3 Final
  Covenant 5 Wesleyan (Ga.) 4 Final
  Belhaven 3 LaGrange 7 Final
Thu. 15 Averett 0 Emory 1 Final
  Averett 5 Emory 3 Final
  Belhaven 7 Huntingdon 5 Final
  Wesleyan (Ga.) 6 Agnes Scott 2 Final
  Moved from 2/7
  Belhaven 3 Huntingdon 4 Final
  Wesleyan (Ga.) 5 Agnes Scott 2 Final
  Moved from 2/7
Fri. 16 Millsaps 4 Piedmont 2 Final
  Averett 1 Millsaps 2 Final
  Piedmont Tournament (Demorest, Ga.) @ Demorest, GA
  Centre 11 Piedmont 3 Final - 5 innings
  Berry 6 Averett 1 Final
  @ Demorest, GA
  Southern Virginia 2 Salem 11 Final - 5 innings
  Sewanee 4 Agnes Scott 7 Final
  Greensboro 0 Berry 3 Final
  @ Demorest, GA
  Southern Virginia 0 Salem 9 Final - 5 innings
  Sewanee 4 Agnes Scott 5 Final
  Centre 0 Greensboro 2 Final
  @ Demorest, GA
Sat. 17 Wesleyan (Ga.)   Franklin   Cancelled
  @ Memphis, Tenn.
  Sewanee   Piedmont   Cancelled
  Piedmont Classic
  Emory & Henry   Covenant   Cancelled
  DePauw   Maryville (TN)   Cancelled
  William Peace   Lynchburg   Postponed
  Messiah 8 Methodist 1 Final
  Wesleyan (Ga.)   Rhodes   Cancelled
  Judson (AL) 0 LaGrange 4 Final
  Emory & Henry   Covenant   Cancelled
  John Carroll   Maryville (TN)   Postponed
  William Peace   Lynchburg   Postponed
  Salem 10 Frostburg St. 0 Final - 6 innings
  @ SALEM COLLEGE
  Messiah 16 Methodist 1 Final - 5 innings
  Judson (AL) 4 LaGrange 3 Final
Sun. 18 Centre 3 Pfeiffer 10 Final
  @ Demorest, Ga.
  Franklin   Wesleyan (Ga.)   Cancelled
  @ Memphis, Tenn.
  John Carroll 0 Maryville (TN) 3 Final
  Greensboro 3 Centre 4 Final
  @ Demorest, GA
  Methodist 4 Lynchburg 12 Final - 5 innings
  Rescheduled from Feb. 11 @ Lynchburg, Va.
  Pfeiffer 7 Birmingham Southern 6 Final
  @ Demorest, GA
  Hiwassee 7 Berea 11 Final
  John Wesley 0 N.C. Wesleyan 10 Final - 6 innings
  Guilford 5 William Peace 4 Final
  Huntingdon 1 Mississippi University for Women 9 Final - 6 innings
  Meredith 1 Va. Wesleyan 5 Final
  John Carroll 7 Maryville (TN) 8 Final
  Methodist 1 Lynchburg 11 Final - 5 innings
  Rescheduled from Feb. 11 @ Lynchburg, Va.
  Hiwassee 9 Berea 10 Final
  Randolph 3 Ferrum 4 Final
  John Wesley 2 N.C. Wesleyan 7 Final
  Guilford 4 William Peace 8 Final
  Huntingdon 2 Mississippi University for Women 10 Final - 6 innings
  Wesleyan (Ga.)   Rhodes   Cancelled
  Meredith 2 Va. Wesleyan 12 Final - 5 innings
  Shenandoah 3 Salem 2 Final
  Salem Invitational
  DePauw 13 Maryville (TN) 4 Final
  Randolph 3 Ferrum 7 Final
  Greensboro 4 Piedmont 2 Final
  Birmingham Southern 7 Piedmont 1 Final
  Piedmont Classic (Demorest, Ga.)
Tue. 20 Ferrum   Emory & Henry   1:00 PM
  N.C. Wesleyan   Va. Wesleyan   2:00 PM
  Ferrum   Emory & Henry   3:00 PM
  Brandeis   Salem   4:00 PM
  N.C. Wesleyan   Va. Wesleyan   4:00 PM
  Brandeis   Salem   6:00 PM
Wed. 21 Methodist   Guilford   1:30 PM
  Methodist   Guilford   3:30 PM
Thu. 22 Judson (AL)   Covenant   1:00 PM
  Shaw   Meredith   2:00 PM
  Judson (AL)   Covenant   3:00 PM
  Agnes Scott   Piedmont   3:00 PM
  Shaw   Meredith   4:00 PM
  Huntingdon   LaGrange   5:00 PM
  Agnes Scott   Piedmont   5:00 PM
  Huntingdon   LaGrange   7:00 PM
Fri. 23 Mississippi University for Women   William Peace   1:00 PM
  N.C. Wesleyan   Mississippi University for Women   3:00 PM
  @ Cary, N.C.
  Maryville (TN)   Averett   3:00 PM
  @ Cary, NC
  Methodist   Rowan   3:00 PM
  @ Raleigh, N.C.
  Maryville (TN)   Methodist   5:00 PM
  @ Raleigh, NC
  N.C. Wesleyan   William Peace   5:00 PM
  @ Cary, N.C.
  Averett   Rowan   5:00 PM
  @ Cary, NC
Sat. 24 Hood   Methodist   10:00 AM
  @ Cary, N.C.
  Maryville (TN)   Randolph   10:00 AM
  @ Raleigh, NC
  McDaniel   Pfeiffer   10:00 AM
  Triangle Classic @ Raleigh, N.C. (William Peace)
  Emory & Henry   Meredith   12:00 PM
  Covenant   Emory   12:00 PM
  Piedmont   Pfeiffer   12:00 PM
  @ William Peace Tournament
  Ferrum   Agnes Scott   12:00 PM
  Ga. Southwestern   LaGrange   12:00 PM
  Wilson   William Peace   12:00 PM
  Southern Virginia   Greensboro   1:00 PM
  Mary Baldwin   Guilford   1:00 PM
  Berea   Franklin   1:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Fort Valley St.   1:00 PM
  Centenary (La.)   Huntingdon   1:00 PM
  N.C. Wesleyan   Randolph-Macon   2:00 PM
  Grand Slam Triangle Classic @ Cary, N.C.
  Emory & Henry   Meredith   2:00 PM
  Covenant   Emory   2:00 PM
  Maryville (TN)   Lynchburg   2:00 PM
  Grand Slam Triangle Classic @ Raleigh, N.C.
  East. Mennonite   Salem   2:00 PM
  @ Raleigh, N.C.
  Ferrum   Agnes Scott   2:00 PM
  Ga. Southwestern   LaGrange   2:00 PM
  Mary Baldwin   Guilford   3:00 PM
  Southern Virginia   Greensboro   3:00 PM
  Berea   Franklin   3:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Fort Valley St.   3:00 PM
  Centenary (La.)   Huntingdon   3:00 PM
  Lynchburg   Averett   4:00 PM
  Grand Slam Triangle Classic @ Cary, N.C.
  Va. Wesleyan   William Peace   4:00 PM
  N.C. Wesleyan   Hood   4:00 PM
  @ Cary, N.C.
  Piedmont   Methodist   4:00 PM
  @ Raleigh, N.C.
  Va. Wesleyan   Salem   6:00 PM
  @ Raleigh, North Carolina Grand Slam Triangle Classic @ Raleigh, N.C.
  Mississippi University for Women   Averett   6:00 PM
  @ Cary, N.C.
Sun. 25 Hood   Averett   10:00 AM
  @ Cary, N.C.
  Maryville (TN)   Roanoke   10:00 AM
  @ Grand Slam Triangle Classic | Raleigh, N.C.
  Piedmont   Va. Wesleyan   10:00 AM
  @ Raleigh, N.C.
  Hood   William Peace   12:00 PM
  @ Cary, N.C.
  Sewanee   Wesleyan (Ga.)   12:00 PM
  Randolph-Macon   Piedmont   12:00 PM
  Grand Slam Triangle Classic @ Cary, North Carolina
  McDaniel   Meredith   12:00 PM
  Maryville (TN)   Pfeiffer   12:00 PM
  @ William Peace Tournament
  Wilson   N.C. Wesleyan   12:00 PM
  Mississippi University for Women   Methodist   12:00 PM
  @ Raleigh, N.C.
  Greensboro   Guilford   1:00 PM
  Agnes Scott   LaGrange   1:00 PM
  Sewanee   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM
  Averett   Va. Wesleyan   2:00 PM
  @ Cary, N.C.
  McDaniel   Meredith   2:00 PM
  Lynchburg   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Grand Slam Triangle Classic
  Salem   Randolph   2:00 PM
  @ Raleigh, North Carolina Grand Slam Triangle Classic @ Triangle Tournament
  Montreat #   Brevard   2:00 PM
  Scrimmage Day
  Roanoke   William Peace   2:00 PM
  @ Grand Slam Triangle Classic | Raleigh, N.C.
  East. Mennonite   Methodist   2:00 PM
  @ Raleigh, N.C.
  Greensboro   Guilford   3:00 PM
  Agnes Scott   LaGrange   3:00 PM
  Salem   Randolph-Macon   4:00 PM
  Grand Slam Triangle Classic @ Cary, North Carolina
  East. Mennonite   Pfeiffer   4:00 PM
  @ Raleigh, N.C.
Tue. 27 Wesleyan (Ga.)   Pfeiffer   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Pfeiffer   4:00 PM
  Maryville (TN)   Berry   5:00 PM
  Maryville (TN)   Berry   7:00 PM
Wed. 28 Meredith   Guilford   2:00 PM
  Greensboro   Randolph   2:00 PM
  N.C. Wesleyan   Mary Washington   2:30 PM
  LaGrange   Judson (AL)   3:00 PM
  Meredith   Guilford   4:00 PM
  Agnes Scott   Point U.   4:00 PM
  Greensboro   Randolph   4:00 PM
  N.C. Wesleyan   Mary Washington   4:30 PM
  LaGrange   Judson (AL)   5:00 PM
  Agnes Scott   Point U.   6:00 PM
 
March
Thu. 1 Berea   Alice Lloyd College   2:00 PM
  Piedmont   Brevard   2:00 PM
  Berea   Alice Lloyd College   4:00 PM
  Piedmont   Brevard   4:00 PM
Fri. 2 LaGrange *   Maryville (TN)   1:00 PM
  Mary Baldwin   Bridgewater (Va.)   3:00 PM
  LaGrange *   Maryville (TN)   3:00 PM
  Cumberland (TN)   Agnes Scott   4:00 PM
  Mary Baldwin   Bridgewater (Va.)   5:00 PM
  Cumberland (TN)   Agnes Scott   6:00 PM
Sat. 3 Mt. St. Joseph   Huntingdon   11:00 AM
  LaGrange   Calvin   12:00 PM
  Pioneer Classic @ Lexington, Ky.
  Methodist *   William Peace   12:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Covenant   1:00 PM
  Berea *   Piedmont   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Meredith   1:00 PM
  Mary Baldwin *   Ferrum   1:00 PM
  Salem *   Averett   1:00 PM
  Pfeiffer   Greensboro   1:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Covenant   3:00 PM
  Berea *   Piedmont   3:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Meredith   3:00 PM
  Mary Baldwin *   Ferrum   3:00 PM
  Salem *   Averett   3:00 PM
  Pfeiffer   Greensboro   3:00 PM
  Dallas   Huntingdon   3:00 PM
  Methodist *   William Peace   4:00 PM
  St. Mary's (Ind.)   LaGrange   4:00 PM
  @ Lexington, Ky.
Sun. 4 Olivet   LaGrange   8:00 AM
  @ Lexington, Ky.
  LaGrange   St. Mary's (Ind.)   10:00 AM
  @ Lexington, Ky.
  Dallas   Huntingdon   11:30 AM
  Methodist *   Meredith   12:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Maryville (TN)   12:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   12:00 PM
  Salem *   Greensboro   12:00 PM
  Pfeiffer   Averett   1:00 PM
  Methodist *   Meredith   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Maryville (TN)   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   2:00 PM
  Salem *   Greensboro   2:00 PM
  Pfeiffer   Averett   3:00 PM
  Mt. St. Joseph   Huntingdon   3:00 PM
Mon. 5 Eureka   Mary Baldwin   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Mt. Aloysius   Mary Baldwin   1:30 PM
  @ N. Myrtle Beach, SC
  Pfeiffer   Roanoke   2:00 PM
  Pfeiffer   Roanoke   4:00 PM
Tue. 6 Sewanee   Covenant   1:00 PM
  Lynchburg   Averett   1:00 PM
  Meredith   Illinois Col.   1:30 PM
  @ Kissimmee, FL
  Ohio Christian   Mary Baldwin   1:30 PM
  Randolph-Macon   Methodist   2:00 PM
  Sewanee   Covenant   3:00 PM
  Lynchburg   Averett   3:00 PM
  Piedmont   Cal Lutheran   3:00 PM
  Mary Baldwin   Wentworth   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C., Field 1
  Randolph-Macon   Methodist   4:00 PM
  Guilford   Salem   5:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   5:00 PM
  Piedmont   Cal Lutheran   5:00 PM
  WPI   Meredith   6:00 PM
  @ Kissimmee, FL
  Guilford   Salem   7:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   7:00 PM
Wed. 7 Brevard   Myrtle Beach Tournament   TBA
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Penn College   Mary Baldwin   9:30 AM
  @ N. Myrtle Beach, SC
  Meredith   Montclair St.   11:15 AM
  @ Kissimmee, FL
  Brevard   Mt. Aloysius   11:30 AM
  @ N. Myrtle Beach, SC
  Methodist   SUNY Poly   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  St. Joseph's (L.I.)   Greensboro   12:00 PM
  @ Snowbird Tournament (Myrtle Beach, SC)
  Meredith   Aurora   1:30 PM
  @ Kissimmee, FL
  Cedar Crest   Mary Baldwin   1:30 PM
  @ N. Myrtle Beach, SC
  Greensboro   St. Joseph's (L.I.)   2:00 PM
  @ Snowbird Tournament (Myrtle Beach, SC)
  Methodist   Mt. Aloysius   3:30 PM
  @ N. Myrtle Beach, SC
  William Peace   SUNY Poly   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Roanoke   Ferrum   5:00 PM
  Piedmont   Chapman   6:00 PM
  Roanoke   Ferrum   7:00 PM
  Piedmont   Chapman   8:00 PM
Thu. 8 Brevard   Myrtle Beach Tournament   TBA
  @ Myrtle Beach, S.C.
  St. Joseph's (L.I.)   Greensboro   10:00 AM
  @ Snowbird Tournament (Myrtle Beach, SC)
  Sage   Brevard   11:30 AM
  Fastpitch Dreams Tournament @ North Myrtle Beach, SC
  Greensboro   St. Joseph's (L.I.)   12:00 PM
  @ Snowbird Tournament (Myrtle Beach, SC)
  Dean   William Peace   1:00 PM
  Dean   William Peace   3:00 PM
  Pfeiffer   Salem   3:00 PM
  Pfeiffer   Salem   5:00 PM
Fri. 9 Brevard   Myrtle Beach Tournament   TBA
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Guilford   Averett   1:00 PM
  Covenant *   Huntingdon   2:00 PM
  Guilford   Averett   3:00 PM
  Berea *   LaGrange   3:00 PM
  Covenant *   Huntingdon   4:00 PM
  Piedmont   Pomona-Pitzer   4:00 PM
  Berea *   LaGrange   5:00 PM
  Piedmont   Pomona-Pitzer   6:00 PM
Sat. 10 William Peace   Pfeiffer   12:00 PM
  Greensboro *   Mary Baldwin   1:00 PM
  Meredith *   Salem   1:00 PM
  Methodist *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Averett *   Ferrum   1:00 PM
  Covenant *   LaGrange   2:00 PM
  William Peace   Pfeiffer   2:00 PM
  Meredith *   Salem   3:00 PM
  Greensboro *   Mary Baldwin   3:00 PM
  Methodist *   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Averett *   Ferrum   3:00 PM
  Covenant *   LaGrange   4:00 PM
Sun. 11 Averett *   Mary Baldwin   12:00 PM
  Greensboro *