2017 USA South Women's Soccer

Date Away Home Status Links
 
August
Tue. 22 N.C. Wesleyan #   Chowan   4:00 PM
  Methodist #   Barton   6:00 PM
  Southern Wesleyan #   Brevard   7:00 PM
Sat. 26 Brevard #   Emmanuel (GA)   4:00 PM
  Barton #   N.C. Wesleyan   6:00 PM
 
September
Fri. 1 Methodist   Stevenson   2:00 PM
  Birmingham Southern   Piedmont   2:00 PM
  @ Maryville, Tenn.
  Sewanee   Meredith   3:00 PM
  Meredith Classic
  Huntingdon   Centenary (La.)   4:00 PM
  @ Jackson, Miss.
  Southern Virginia   N.C. Wesleyan   4:20 PM
  @ Raleigh, N.C.
  Wesleyan (Ga.)   Hollins   5:00 PM
  William Peace   Sweet Briar   5:00 PM
  LaGrange #   Gordon College   6:00 PM
  Emory & Henry   Averett   7:00 PM
  Randolph   Ferrum   7:00 PM
  Agnes Scott   Oglethorpe   7:00 PM
  Howard Payne   Maryville (Tenn.)   8:30 PM
Sat. 2 Wesleyan (Ga.)   Sweet Briar   12:00 PM
  Blackburn   Salem   12:00 PM
  @ Mt. St. Joseph
  Brevard   St. Andrews   2:00 PM
  Brooklyn   Pfeiffer   2:00 PM
  @ Greensboro, NC
  Greensboro   Warren Wilson   3:00 PM
  Howard Payne   Piedmont   3:00 PM
  @ Maryville, Tenn.
  Sewanee   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Meredith Classic @ Raleigh, N.C.
  Methodist   Goucher   4:00 PM
  Berea   Covenant   4:00 PM
  Southern Virginia   Meredith   4:20 PM
  Birmingham Southern   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
Sun. 3 Huntingdon   Millsaps   11:00 AM
  Salem   Mt. St. Joseph   12:00 PM
  Mount St. Joseph University Tournament
  William Peace   Guilford   1:00 PM
  Brooklyn   Greensboro   2:00 PM
  Averett   St. Mary's (Md.)   3:30 PM
  Ferrum   East. Mennonite   4:30 PM
Mon. 4 Emory   Pfeiffer   12:00 PM
Tue. 5 Greensboro   Hollins   5:00 PM
  Berea   Midway   5:00 PM
  Randolph   William Peace   6:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Sewanee   8:00 PM
  Agnes Scott   Birmingham Southern   8:00 PM
Wed. 6 N.C. Wesleyan   Mary Washington   4:30 PM
  Wesleyan (Ga.)   Oglethorpe   7:00 PM
  Toccoa Falls   LaGrange   7:00 PM
Thu. 7 Belhaven   Covenant   7:00 PM
  Huntingdon   Judson (AL)   8:00 PM
Fri. 8 Agnes Scott   Salem   4:00 PM
  Methodist   Va. Wesleyan   5:00 PM
  @ Newport News, Va.
  Greensboro   Christendom   5:00 PM
  Southern Virginia   Ferrum   7:00 PM
Sat. 9 N.C. Wesleyan   Stockton   11:00 AM
  Piedmont   Rhodes   11:00 AM
  Pfeiffer   Meredith   12:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Millsaps   1:00 PM
  @ Memphis, Tenn.
  Brevard   Averett   2:00 PM
  Covenant   Transylvania   3:00 PM
  @ Mount Berry, Ga.
  Agnes Scott   East. Mennonite   4:00 PM
  @ Winston-Salem, N.C.
  Greensboro   Notre Dame (Md.)   4:00 PM
  Johnson University Tennessee   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM
  Birmingham Southern   Huntingdon   7:00 PM
Sun. 10 N.C. Wesleyan   Rutgers-Camden   11:00 AM
  Maryville (Tenn.)   Rhodes   11:00 AM
  East. Mennonite   Salem   1:00 PM
  Brevard   Ferrum   1:00 PM
  Emory   Meredith   1:00 PM
  Greensboro   Keystone   1:00 PM
  @ Baltimore, Md.
  Piedmont   Millsaps   1:00 PM
  @ Memphis, Tenn.
  LaGrange   Johnson & Wales (NC)   2:00 PM
  Mt. St. Joseph   Berea   2:00 PM
  Emory & Henry   William Peace   3:00 PM
  Johns Hopkins   Pfeiffer   3:30 PM
  @ Raleigh, NC
  Methodist   Chris. Newport   4:00 PM
Tue. 12 Wesleyan (Ga.)   LaGrange   4:00 PM
  Salem   Southern Virginia   5:30 PM
Wed. 13 Agnes Scott   Piedmont   4:00 PM
  Greensboro   Emory & Henry   4:00 PM
  Methodist   St. Andrews   4:00 PM
  Averett   Randolph   7:00 PM
  Roanoke   Ferrum   7:00 PM
  Huntingdon   Oglethorpe   7:00 PM
  Pfeiffer   Brevard   7:00 PM
  Covenant   Sewanee   8:30 PM
Thu. 14 Berea   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  Hollins   William Peace   7:00 PM
  Smith River Sports Complex, Axton, VA
Fri. 15 Greensboro   Wilson   4:30 PM
  Wesleyan (Ga.)   Judson (AL)   7:00 PM
  Emory & Henry   Brevard   7:00 PM
Sat. 16 Lynchburg   Salem   12:00 PM
  Berea   Earlham   1:00 PM
  Meredith   Va. Wesleyan   2:00 PM
  Agnes Scott   Sewanee   2:00 PM
  Bridgewater (Va.)   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Oglethorpe   Covenant   5:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Huntingdon   5:00 PM
  Southern Virginia   Averett   6:00 PM
Sun. 17 Morrisville St.   Salem   12:00 PM
  Greensboro   Central Pennsylvania   1:00 PM
  Bridgewater (Va.)   Methodist   2:00 PM
  Ferrum   Mary Washington   2:00 PM
  Averett   Washington and Lee   2:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Transylvania   3:00 PM
  Huntingdon   LaGrange   4:00 PM
Tue. 19 Trinity Baptist (Fla.)   LaGrange   3:00 PM
  Va. Wesleyan   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Barton   Pfeiffer   6:00 PM
  Centre   Berea   7:00 PM
  Birmingham Southern   Covenant   7:00 PM
Wed. 20 Brevard   Agnes Scott   4:00 PM
  Meredith   Washington and Lee   4:00 PM
  Marymount (Va.)   Greensboro   5:00 PM
  Randolph-Macon   Methodist   5:00 PM
  Emory & Henry   Ferrum   6:00 PM
  Huntingdon   Rhodes   6:00 PM
  Piedmont   Berry   7:00 PM
Sat. 23 LaGrange   William Peace   12:00 PM
  Huntingdon *   Berea   12:00 PM
  Brevard   Methodist   1:00 PM
  Covenant *   Piedmont   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Greensboro *   Meredith   2:30 PM
  Regent   Pfeiffer   3:00 PM
  Salem   Waynesburg   3:00 PM
  Agnes Scott   Emory   7:00 PM
Sun. 24 Salem   Chatham   TBA
  LaGrange   Meredith   12:00 PM
  Ferrum   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Centre   Piedmont   1:00 PM
Mon. 25 N.C. Wesleyan   Marymount (Va.)   6:00 PM
Tue. 26 Meredith   Johnson & Wales (NC)   4:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Brevard   6:00 PM
  Spalding   Berea   6:00 PM
Wed. 27 Agnes Scott *   Covenant   4:00 PM
  Ferrum * ^   Greensboro   4:00 PM
  Salem *   Methodist   5:00 PM
  Pfeiffer   Averett   6:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   7:00 PM
Thu. 28 Piedmont   Oglethorpe   4:30 PM
Sat. 30 Greensboro *   Salem   12:00 PM
  William Peace *   Methodist   2:00 PM
  Berea * ^   LaGrange   2:00 PM
  Brevard   Covenant   2:00 PM
  Piedmont *   Agnes Scott   2:00 PM
  Huntingdon *   Wesleyan (Ga.)   3:00 PM
  Averett *   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Pfeiffer   Ferrum   5:00 PM
 
October
Sun. 1 Berea * ^   Wesleyan (Ga.)   11:00 AM
  William Peace *   Salem   1:00 PM
  Millsaps   LaGrange   3:00 PM
Tue. 3 Methodist *   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Brevard   Piedmont   4:00 PM
  Covenant   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  Huntingdon   Emory   7:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Birmingham Southern   7:00 PM
Wed. 4 John Wesley   Greensboro   2:00 PM
  LaGrange *   Agnes Scott   4:00 PM
  Ferrum *   Averett   4:00 PM
  Salem   Pfeiffer   6:00 PM
  Maryville (Tenn.) * ^   Berea   7:00 PM
  Meredith * WakeMed Soccer Park William Peace   7:00 PM
Fri. 6 LaGrange #   Emory Oxford   6:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Ferrum   6:00 PM
Sat. 7 William Peace   Pfeiffer   2:00 PM
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Covenant *   Berea   2:00 PM
  Salem *   Meredith   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Piedmont   2:00 PM
  Agnes Scott   Brevard   4:00 PM
  Averett *   Methodist   6:00 PM
Sun. 8 Agnes Scott *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   1:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Brevard   4:00 PM
Mon. 9 Pfeiffer   Queens (N.C.)   6:00 PM
Tue. 10 Piedmont *   LaGrange   4:00 PM
  Oakland City   Berea   6:00 PM
Wed. 11 Agnes Scott *   Wesleyan (Ga.)   4:00 PM
  Ferrum *   Salem   4:00 PM
  Pfeiffer   Methodist   6:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Meredith   6:00 PM
  Berry   Covenant   7:00 PM
  Greensboro *   William Peace   7:00 PM
Thu. 12 Toccoa Falls   Piedmont   7:00 PM
Fri. 13 Brevard   LaGrange   1:00 PM
  Meredith *   Ferrum   5:00 PM
  Covenant *   Huntingdon   6:00 PM
Sat. 14 Covenant *   LaGrange   1:00 PM
  Berea *   Agnes Scott   1:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Piedmont   2:00 PM
  William Peace *   Averett   2:00 PM
  Salem *   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Greensboro   Pfeiffer   5:00 PM
  Brevard   Huntingdon   6:00 PM
Sun. 15 Berea *   Piedmont   1:00 PM
  Methodist ^   Ferrum   4:00 PM
  Meredith *   Averett   4:00 PM
Wed. 18 Methodist *   Greensboro   3:00 PM
  LaGrange *   Wesleyan (Ga.)   4:00 PM
  Averett *   Salem   4:00 PM
  Huntingdon *   Agnes Scott   5:00 PM
  Pfeiffer   Meredith   6:00 PM
  Piedmont   Brevard   7:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   7:00 PM
Thu. 19 Maryville (Tenn.) *   Covenant   7:00 PM
Sat. 21 Greensboro *   Averett   1:00 PM
  Talladega   Agnes Scott   1:00 PM
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Brevard   Berea   2:00 PM
  William Peace *   Ferrum   2:00 PM
  Piedmont *   Huntingdon   3:00 PM
  Pfeiffer   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Covenant   4:30 PM
  Meredith *   Methodist   6:30 PM
Sun. 22 Johnson & Wales (NC)   N.C. Wesleyan   2:00 PM
Mon. 23 Emory   Covenant   7:00 PM
Tue. 24 LaGrange   Judson (AL)   3:00 PM
  Oglethorpe   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM
Wed. 25 Berea * %   TBA   TBA
  USA South Tournament First Round
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  USA South Tournament (Play-in)   Covenant   TBA
  @ TBD
  Meredith   TBD   TBA
Thu. 26 Pfeiffer   Regent   TBA
Sat. 28 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Shaw   Brevard   12:00 PM
Tue. 31 Warren Wilson   Brevard   7:00 PM
 
November
Fri. 3 N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
Sat. 4 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
# Exhibition
* Conference
^ Division
% Post season