2019 USA South Baseball

Date Away Home Status Links
 
February
Tue. 5 Berry 3 Piedmont 11 Final
Fri. 8 Pacific (Ore.) 5 Piedmont 6 Final
  @ Tucson, Arizona
  Roanoke 4 Methodist 7 Final
  NOTE DATE CHANGE
  Covenant 0 Oglethorpe 5 Final
  Birmingham Southern 2 LaGrange 7 Final
  Brevard 12 William Peace 5 Final
  Berea 0 Huntingdon 2 Final
  @ Montgomery, Ala.
  Roanoke 7 Methodist 8 Final
  NOTE DATE CHANGE
Sat. 9 East. Mennonite 1 N.C. Wesleyan 5 Final
  7 innings
  Oglethorpe 3 Covenant 4 Final - 8 innings
  Washington and Lee 11 Averett 2 Final
  Brevard 2 William Peace 8 Final
  Berea 0 Sewanee 8 Final
  Huntingdon Firehouse Classic Tournament @ Montgomery, Ala.
  East. Mennonite 3 N.C. Wesleyan 4 Final
  7 innings
  LaGrange 5 Birmingham Southern 2 Final
  Oglethorpe 9 Covenant 11 Final
  Washington and Lee 7 Averett 3 Final - 7 innings
  Brevard 5 William Peace 0 Final
  Maryville (Tenn.) 6 Belhaven 2 Final
  LaGrange 1 Birmingham Southern 4 Final
  Guilford 0 Huntingdon 8 Final
  Huntingdon Firehouse Classic Tournament @ Montgomery, Ala.
  Maryville (Tenn.) 4 Rhodes 2 Final
  @ Jackson, Miss
  Piedmont 3 Cal Lutheran 4 Final - 11 innings
  @ Tucson, arizona
Sun. 10 Piedmont 6 Chapman 8 Final
  @ TUCSON, Ariz.
  Averett 1 Washington and Lee 9 Final
  East. Mennonite 11 N.C. Wesleyan 8 Final
  Brevard 2 William Peace 4 Final - 12 innings
  Guilford 3 Berea 7 Final
  Huntingdon Firehouse Classic Tournament @ Montgomery, Ala.
  Maryville (Tenn.) 17 Millsaps 7 Final
  Sewanee 1 Huntingdon 6 Final
  Huntingdon Firehouse Classic Tournament @ Montgomery, Ala.
Tue. 12 Bridgewater (Va.)   Averett   Postponed
Wed. 13 LaGrange 1 Emory 2 Final
  Montreat   Brevard   Postponed
  Postponed until February 14 at 2 p.m.
  Maryville (Tenn.) 6 Berry 14 Final
  Guilford 3 William Peace 2 Final
  Oglethorpe 4 Piedmont 10 Final
Thu. 14 Montreat 3 Brevard 4 Final
Fri. 15 Emory & Henry 5 Covenant 17 Final
  Va. Wesleyan 5 LaGrange 6 Final
  Neumann 5 Methodist 4 Final
  Whitworth 1 Piedmont 8 Final
  Va. Wesleyan 3 LaGrange 8 Final
  Neumann 4 Methodist 5 Final
  North Park 3 Huntingdon 16 Final - 7 innings
Sat. 16 Emory & Henry 1 Covenant 7 Final
  Toccoa Falls 12 Brevard 7 Final
  Berea 2 Centre 8 Final
  Lynchburg 2 Maryville (Tenn.) 0 Final
  Washington and Lee 8 Pfeiffer 7 Final
  Emory & Henry 5 Covenant 8 Final
  Hampden-Sydney 4 William Peace 6 Final
  Va. Wesleyan 5 LaGrange 8 Final
  Toccoa Falls 7 Brevard 5 Final
  Berea 5 Centre 2 Final
  Lynchburg 1 Maryville (Tenn.) 9 Final
  Wis.-Whitewater 1 Huntingdon 3 Final
  Bridgewater (Va.) 0 Methodist 13 Final
  Washington and Lee 13 Pfeiffer 15 Final
  George Fox 7 Piedmont 8 Final - 10 innings
  Hampden-Sydney 5 William Peace 2 Final
  Spalding 3 Huntingdon 4 Final
Sun. 17 Lynchburg   Maryville (Tenn.)   Cancelled
  Pacific Lutheran 5 Piedmont 8 Final
  Game being played at LakePoint Sporting Community @ Georgia
  Washington and Lee   Pfeiffer   Postponed
  William Peace   Hampden-Sydney   Cancelled
  Berea 1 Centre 2 Final - 11 innings
  Brevard   Toccoa Falls   Postponed
Mon. 18 Elmira (N.Y.) 8 Greensboro 5 Final
  Hampden-Sydney 12 Averett 4 Final
  Elmira (N.Y.) 6 Greensboro 5 Final
  Berry 9 LaGrange 7 Final
Tue. 19 Lynchburg 4 Averett 5 Final
  Moved from Feb. 20
  Mary Washington 8 Methodist 0 Final
  Washington and Lee   Piedmont   Cancelled
Wed. 20 N.C. Wesleyan   St. Andrews   Postponed
  Pfeiffer   Piedmont International   Cancelled
  Pfeiffer   Piedmont International   Cancelled
Thu. 21 Elmira (N.Y.) 5 N.C. Wesleyan 14 Final
Fri. 22 Elmira (N.Y.)   William Peace   Cancelled
Sat. 23 Covenant *   Maryville (Tenn.)   Postponed
  Averett * 7 Huntingdon 9 Final
  New Rochelle   Pfeiffer   Cancelled
  Fayetteville Swampdogs Tournament @ Fayetteville, N.C.
  Elmira (N.Y.)   William Peace   Cancelled
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   Postponed
  Averett * 1 Huntingdon 7 Final
Sun. 24 Frostburg St.   Pfeiffer   Cancelled
  Fayetteville Swampdogs Tournament @ Fayetteville, N.C.
  LaGrange *   N.C. Wesleyan   Cancelled
  Will not be made up
  Averett * 6 Huntingdon 12 Final
  Lynchburg 2 Methodist 14 Final
  Lynchburg 2 Methodist 4 Final
  Brevard *   Piedmont   Postponed
Mon. 25 LaGrange * 7 N.C. Wesleyan 5 Final
  LaGrange * 6 N.C. Wesleyan 3 Final
  Brevard * 1 Piedmont 15 Final - 7 innings
  Covenant * 4 Maryville (Tenn.) 2 Final
  Johnson University Tennessee 3 Berea 11 Final
  Covenant * 3 Maryville (Tenn.) 2 Final
  Brevard * 2 Piedmont 16 Final - 7 innings
Tue. 26 Ferrum 7 N.C. Wesleyan 8 Final
  Roanoke 8 Averett 1 Final
  NOTE DATE CHANGE
  Greensboro 3 Guilford 10 Final
  rescheduled from Feb. 22 and Feb. 25 / note site change
  Emory & Henry 0 Maryville (Tenn.) 4 Final
  Huntingdon 2 Millsaps 1 Final
  Oglethorpe 2 Piedmont 5 Final
Wed. 27 Piedmont International 4 Pfeiffer 15 Final - 5 innings
  Guilford 4 Methodist 17 Final
  Piedmont International 5 Pfeiffer 6 Final
 
March
Fri. 1 Wheaton (Ill.)   Covenant   Postponed
  Greensboro *   William Peace   Postponed
  N.C. Wesleyan * 16 Brevard 5 Final
  Big League Camp - Marion, N.C.
Sat. 2 Wheaton (Ill.) 3 Covenant 1 Final
  N.C. Wesleyan * 14 Brevard 1 Final
  Big League Camp - Marion, N.C.
  Averett * 3 Methodist 4 Final
  Piedmont * 5 Pfeiffer 2 Final
  Berea * 3 LaGrange 15 Final - 7 innings
  Wheaton (Ill.) 9 Covenant 7 Final
  Maryville (Tenn.) * 7 Huntingdon 11 Final
  Postponed from Friday
  Greensboro * 15 William Peace 2 Final - 8 innings
  N.C. Wesleyan * 13 Brevard 0 Final - 8 innings
  Big League Camp - Marion, N.C.
  Averett * 1 Methodist 6 Final
  Piedmont * 8 Pfeiffer 4 Final
  Berea * 10 LaGrange 8 Final
  Greensboro * 11 William Peace 4 Final
  Maryville (Tenn.) * 3 Huntingdon 6 Final
Sun. 3 Berea * 0 LaGrange 8 Final
  Piedmont * 5 Pfeiffer 8 Final
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   Cancelled
Mon. 4 Averett * 3 Methodist 4 Final - 10 innings
  Greensboro 1 Cal Lutheran 4 Final
Tue. 5 Wittenberg 13 Covenant 10 Final
  Pfeiffer 22 Mary Washington 3 Final
  Lynchburg 9 William Peace 5 Final
  Note schedule change
  Methodist 13 Hampden-Sydney 10 Final
  Averett 0 Ferrum 5 Final
  Adrian 9 Piedmont 7 Final
  Start time changed from 7 p.m.
  Greensboro 4 La Verne 27 Final - 8 innings
Wed. 6 Wittenberg 4 Maryville (Tenn.) 6 Final - 7 innings
  Emory & Henry 2 Brevard 3 Final
  William Peace 0 Lynchburg 9 Final
  Note schedule change
  St. Andrews 3 N.C. Wesleyan 1 Final
  East. Mennonite 13 Averett 7 Final
  Guilford 2 Pfeiffer 3 Final
  Roanoke 4 LaGrange 7 Final
  Wittenberg 4 Maryville (Tenn.) 5 Final
  Rhodes 4 Huntingdon 5 Final
  Mt. St. Joseph   Berea   Cancelled
Thu. 7 Greensboro   Cal Lutheran   Cancelled
Fri. 8 Covenant * 1 Averett 2 Final
  LaGrange * 4 Huntingdon 5 Final
Sat. 9 Methodist * 6 Berea 4 Final
  Covenant * 10 Averett 11 Final - 11 innings
  Roger Williams 0 N.C. Wesleyan 4 Final
  Methodist * 18 Berea 3 Final - 7 innings
  RESUMED FROM 3/9
  Covenant * 8 Averett 4 Final
  LaGrange * 14 Huntingdon 11 Final
  Roger Williams 3 N.C. Wesleyan 1 Final - 7 innings
  LaGrange * 17 Huntingdon 3 Final - 8 innings
Sun. 10 Methodist * 11 Berea 2 Final
  William Peace * 5 Piedmont 6 Final
  Brevard * 2 Maryville (Tenn.) 3 Final - 11 innings
  Pfeiffer * 4 Greensboro 2 Final
  Brevard * 1 Maryville (Tenn.) 7 Final
Mon. 11 William Peace * 3 Piedmont 12 Final
  William Peace * 0 Piedmont 13 Final - 7 innings
  Pfeiffer * 9 Greensboro 7 Final
  Brevard * 1 Maryville (Tenn.) 11 Final
  Pfeiffer * 15 Greensboro 2 Final - 7 innings
Tue. 12 Randolph-Macon 2 N.C. Wesleyan 7 Final
  Covenant 7 Sewanee 12 Final
  Bridgewater (Va.) 17 Averett 5 Final
  Berry 12 Maryville (Tenn.) 7 Final
  Emory & Henry 2 Methodist 12 Final
  Guilford 5 Greensboro 3 Final
  Piedmont 4 Oglethorpe 2 Final - 10 innings
Wed. 13 Berea 6 Transylvania 3 Final
  Emory & Henry 3 N.C. Wesleyan 4 Final - 10 innings
  William Peace 11 Guilford 7 Final
  Berea 3 Transylvania 8 Final - 8 innings
  St. Andrews 1 Pfeiffer 9 Final
  Roger Williams 6 Brevard 7 Final
  Spartan Southern Classic @ Lexington, SC
  Emory 0 LaGrange 1 Final - 15 innings
  Averett 0 Roanoke 6 Final
Fri. 15 Greensboro * 3 N.C. Wesleyan 15 Final - 8 innings
  Note game time change
  Berea * 23 Covenant 16 Final
  Pfeiffer * 9 William Peace 4 Final
  LaGrange * 3 Piedmont 11 Final
Sat. 16 Berea * 7 Covenant 19 Final - 8 innings
  Huntingdon * 1 Brevard 2 Final
  Maryville (Tenn.) * 3 Methodist 1 Final
  Greensboro * 10 N.C. Wesleyan 9 Final
  LaGrange * 7 Piedmont 4 Final
  Berea * 5 Covenant 3 Final
  Huntingdon * 5 Brevard 1 Final
  Maryville (Tenn.) * 3 Methodist 4 Final - 10 innings
  Pfeiffer * 4 William Peace 7 Final
Sun. 17 Huntingdon * 7 Brevard 0 Final
  Maryville (Tenn.) * 2 Methodist 11 Final
  Pfeiffer * 8 William Peace 3 Final
  Greensboro * 2 N.C. Wesleyan 7 Final
  LaGrange * 8 Piedmont 2 Final
Mon. 18 Me.-Presque Isle 3 Greensboro 21 Final
  Me.-Presque Isle 5 Greensboro 16 Final
  Calvin 7 Maryville (Tenn.) 2 Final
Tue. 19 Me.-Presque Isle 0 N.C. Wesleyan 2 Final - 7 innings
  Me.-Presque Isle 2 N.C. Wesleyan 11 Final
  Tufts 17 Averett 2 Final
  Greensboro 6 Roanoke 4
Bottom of 9th
  Cortland   Piedmont   7:00 PM EDT
  Calvin 2 Maryville (Tenn.) 3
Bottom of 3rd
  Trinity (Conn.) 5 William Peace 0
Top of 3rd
  @ Lexington, S.C.
  Birmingham Southern 2 Huntingdon 2
Bottom of 3rd
Wed. 20 Calvin   Covenant   3:00 PM EDT
  Tufts   Methodist   4:00 PM EDT
  Asbury   Berea   6:00 PM EDT
Fri. 22 Brevard *   Pfeiffer   6:00 PM EDT
  Piedmont *   Berea   6:00 PM EDT
  Averett *   Greensboro   6:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   William Peace   7:00 PM EDT
  Covenant *   LaGrange   7:00 PM EDT
  Mt. St. Joseph   Maryville (Tenn.)   7:00 PM EDT
  Methodist *   Huntingdon   7:00 PM EDT
Sat. 23 Mt. St. Joseph   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EDT
  Covenant *   LaGrange   2:00 PM EDT
  Piedmont *   Berea   2:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   William Peace   3:00 PM EDT
  Methodist *   Huntingdon   3:00 PM EDT
  Covenant *   LaGrange   5:00 PM EDT
  Brevard *   Pfeiffer   6:00 PM EDT
  Averett *   Greensboro   6:00 PM EDT
Sun. 24 Piedmont *   Berea   12:00 PM EDT
  Mt. St. Joseph   Maryville (Tenn.)   1:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   William Peace   1:00 PM EDT
  Brevard *   Pfeiffer   1:00 PM EDT
  Methodist *   Huntingdon   1:00 PM EDT
  Averett *   Greensboro   2:00 PM EDT
Tue. 26 Sewanee   Covenant   3:00 PM EDT
  LaGrange   Berry   6:00 PM EDT
  Centre   Berea   6:00 PM EDT
  Huntingdon   Birmingham Southern   6:00 PM EDT
Wed. 27 Piedmont   Emory   3:00 PM EDT
  Pfeiffer   St. Andrews   3:00 PM EDT
  Methodist   Va. Wesleyan   3:30 PM EDT
  Averett   Bridgewater (Va.)   4:00 PM EDT
Thu. 28 Averett   Lynchburg   3:00 PM EDT
  Guilford   Greensboro   6:00 PM EDT
  rescheduled from Mar. 27 @ First National Bank Field (Greensboro, N.C.)
Fri. 29 Huntingdon *   Covenant   3:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Methodist   6:00 PM EDT
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM EDT
  Averett *   William Peace   7:00 PM EDT
Sat. 30 Huntingdon *   Covenant   12:00 PM EDT
  Berea *   Pfeiffer   1:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Methodist   1:00 PM EDT
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EDT
  Huntingdon *   Covenant   3:00 PM EDT
  Greensboro *   Brevard   3:00 PM EDT
  Averett *   William Peace   3:00 PM EDT
  Berea *   Pfeiffer   4:30 PM EDT
Sun. 31 Greensboro *   Brevard   12:00 PM EDT
  Berea *   Pfeiffer   1:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Methodist   1:00 PM EDT
  Averett *   William Peace   1:00 PM EDT
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM EDT
  Greensboro *   Brevard   3:00 PM EDT
 
April
Tue. 2 Pfeiffer   Washington and Lee   TBA
  Rescheduled from 2/17
  Maryville (Tenn.)   Emory & Henry   3:00 PM EDT
  Va. Wesleyan   N.C. Wesleyan   3:30 PM EDT
  Huntingdon   Belhaven   5:00 PM EDT
  Spalding   Berea   6:00 PM EDT
  Covenant   Berry   6:00 PM EDT
  Piedmont International   Greensboro   6:00 PM EDT
Wed. 3 Millsaps   LaGrange   1:00 PM EDT
  Mary Washington   Averett   3:00 PM EDT
  Millsaps   LaGrange   4:00 PM EDT
Thu. 4 N.C. Wesleyan   Randolph-Macon   3:30 PM EDT
  Averett   Hampden-Sydney   4:00 PM EDT
Fri. 5 Brevard *   Methodist   5:00 PM EDT
  Greensboro *   Berea   5:00 PM EDT
  Covenant *   Piedmont   7:00 PM EDT
  Pfeiffer *   LaGrange   7:00 PM EDT
  Emory   Huntingdon   7:00 PM EDT
  William Peace *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM EDT
Sat. 6 Greensboro *   Berea   12:00 PM EDT
  Averett *   N.C. Wesleyan   1:00 PM EDT
  1st game of DH
  Brevard *   Methodist   1:00 PM EDT
  Covenant *   Piedmont   2:00 PM EDT
  Pfeiffer *   LaGrange   2:00 PM EDT
  William Peace *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EDT
  Emory   Huntingdon   2:00 PM EDT
  Greensboro *   Berea   3:00 PM EDT
  Averett *   N.C. Wesleyan   4:00 PM EDT
  Covenant *   Piedmont   5:00 PM EDT
Sun. 7 William Peace *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM EDT
  Brevard *   Methodist   1:00 PM EDT
  Averett *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EDT
  Pfeiffer *   LaGrange   2:00 PM EDT
  Huntingdon   Emory   2:00 PM EDT
Tue. 9 Millsaps   Huntingdon   TBA
  Millsaps   Huntingdon   TBA
  Methodist   Mary Washington   3:30 PM EDT
  Piedmont   Berry   6:00 PM EDT
  Berea   Asbury   6:00 PM EDT
  Greensboro   Piedmont International   6:00 PM EDT
  Covenant   Birmingham Southern   7:00 PM EDT
Wed. 10 Pfeiffer   Guilford   3:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan   Va. Wesleyan   3:30 PM EDT
  William Peace   Randolph-Macon   3:30 PM EDT
  Roanoke   Greensboro   6:00 PM EDT
Fri. 12 Covenant *   Brevard   3:00 PM EDT
  Piedmont *   N.C. Wesleyan   3:00 PM EDT
  Huntingdon *   Greensboro   6:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Berea   7:00 PM EDT
  Methodist *   William Peace   7:00 PM EDT
Sat. 13 Covenant *   Brevard   12:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Berea   1:00 PM EDT
  Piedmont *   N.C. Wesleyan   1:00 PM EDT
  Averett *   Pfeiffer   1:00 PM EDT
  Covenant *   Brevard   3:00 PM EDT
  Methodist *   William Peace   3:00 PM EDT
  Huntingdon *   Greensboro   4:00 PM EDT
  Averett *   Pfeiffer   4:00 PM EDT
Sun. 14 Huntingdon *   Greensboro   12:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Berea   1:00 PM EDT
  Averett *   Pfeiffer   1:00 PM EDT
  Piedmont *   N.C. Wesleyan   1:00 PM EDT
  Methodist *   William Peace   1:00 PM EDT
Tue. 16 Alice Lloyd   Berea   2:00 PM EDT
  Brevard   Emory & Henry   3:00 PM EDT
  Greensboro   Lynchburg   3:00 PM EDT
  Averett   Mary Washington   3:00 PM EDT
  Va. Wesleyan   Methodist   3:00 PM EDT
  Berry   Covenant   4:00 PM EDT
  Alice Lloyd   Berea   4:30 PM EDT
  Birmingham Southern   Piedmont   6:00 PM EDT
Thu. 18 Randolph-Macon   William Peace   6:00 PM EDT
  Piedmont *   Huntingdon   7:00 PM EDT
Fri. 19 N.C. Wesleyan *   Covenant   12:00 PM EDT
  Berea *   Averett   12:00 PM EDT
  Pfeiffer *   Maryville (Tenn.)   3:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Covenant   3:00 PM EDT
  Methodist *   Greensboro   3:00 PM EDT
  Berea *   Averett   3:00 PM EDT
  Pfeiffer   Maryville (Tenn.)   6:00 PM EDT
  Piedmont *   Huntingdon   6:00 PM EDT
Sat. 20 N.C. Wesleyan *   Covenant   1:00 PM EDT
  Methodist *   Greensboro   1:00 PM EDT
  Piedmont *   Huntingdon   1:00 PM EDT
  Pfeiffer   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EDT
  William Peace *   LaGrange   2:00 PM EDT
  Berea *   Averett   3:00 PM EDT
  Methodist *   Greensboro   4:00 PM EDT
  William Peace *   LaGrange   5:00 PM EDT
Sun. 21 William Peace *   LaGrange   2:00 PM EDT
Thu. 25 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  USA South Tourney 1st Round @ LaGrange, Ga.
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Fri. 26 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  USA South Tournament @ LaGrange, Ga.
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Brevard   Johnson University Tennessee   5:00 PM EDT
Sat. 27 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  USA South Tournament @ LaGrange, Ga.
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Brevard   Johnson University Tennessee   1:00 PM EDT
  Brevard   Johnson University Tennessee   4:00 PM EDT
Sun. 28 Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Tue. 30 Lynchburg   Greensboro   6:00 PM EDT
* Conference
% Post season