2019 USA South Men's Soccer

Date Away Home Status Links
 
August
Mon. 19 Milligan College # 4 Brevard 1 Final
Wed. 21 Berea #   Transylvania   7:00 PM EDT
Fri. 23 Ferrum #   Mary Baldwin   4:00 PM EDT
  Preseason Scrimmage
Sat. 24 Guilford # 0 Brevard 1 Final
  Johnson University Tennessee # 1 Berea 3 Final
  Johnson & Wales (NC) #   Pfeiffer   7:00 PM EDT
Wed. 28 Catawba # 5 Pfeiffer 3 Final
Fri. 30 William Peace 2 Bridgewater (Va.) 1 Final - 2OT
  Guilford 3 Averett 1 Final
  N.C. Wesleyan 0 Mary Washington 4 Final
  UMW Classic
  Blackburn 0 Berea 4 Final
  Southern Virginia 0 Maryville (Tenn.) 5 Final
  Mary Baldwin 3 Shenandoah 1 Final
  Huntingdon 4 Hendrix 1 Final
  Greensboro 0 Chris. Newport 4 Final
  LaGrange 1 Millsaps 2 Final
  Covenant 3 Randolph 2 Final
  @ Maryville, Tenn.
Sat. 31 Brevard 1 Sewanee 2 Final
  Berry Invitational @ Mount Berry
  Covenant 6 Southern Virginia 1 Final
  @ Maryville, Tenn.
  Hampden-Sydney 0 N.C. Wesleyan 2 Final
  UMW Classic @ Fredericksburg, Va.
  Greensboro 1 Kean 2 Final
  @ Newport News, Va.
  Randolph 1 Maryville (Tenn.) 2 Final
  Piedmont 1 Bob Jones 0 Final
  LaGrange 1 Belhaven 4 Final
 
September
Sun. 1 William Peace 1 East. Mennonite 2 Final
  Brevard 0 Berry 1 Final
  Berry Invitational
  Averett 1 Randolph-Macon 3 Final
  Huntingdon 3 Rhodes 4 Final - OT
  @ Conway, Ark.
  Warren Wilson 0 Berea 2 Final
  Pfeiffer 4 Guilford 3 Final
Tue. 3 Piedmont 3 Berry 4 Final - OT
Wed. 4 Randolph 2 Greensboro 2 Final - 2OT
  Averett 0 Bridgewater (Va.) 1 Final
  Mary Baldwin 0 Hampden-Sydney 3 Final
  N.C. Wesleyan   Chris. Newport   Postponed
  Postponed due to Hurricane Dorian
  Ferrum   Methodist   Postponed
  Spalding 3 Berea 1 Final
  Birmingham Southern 2 Huntingdon 4 Final
Fri. 6 Berry 0 Covenant 2 Final
Sat. 7 Pfeiffer 2 Rutgers-Newark 3 Final
  Pensacola Christian 2 LaGrange 1 Final
  Berea 5 Midway University 4 Final
  Mary Baldwin 2 Va. Wesleyan 1 Final
  Averett 3 Randolph 0 Final
  Bob Jones 0 Greensboro 1 Final
  Maryville (Tenn.) 0 Lynchburg 1 Final
  @ Lynchburg
  Covenant 1 Sewanee 1 Final - 2OT
  Kyle Rote, Jr. Invitational
  William Peace 2 Guilford 2 Final - 2OT
  Brevard 0 Montreat 1 Final
Sun. 8 Pfeiffer 1 Drew 5 Final
  @ Newark
  Maryville (Tenn.) 0 Roanoke 1 Final
  Ferrum 1 William Peace 5 Final
Tue. 10 Centre 2 Berea 0 Final
Wed. 11 Mary Baldwin 1 Bridgewater (Va.) 2 Final - 2OT
  Va. Wesleyan 1 N.C. Wesleyan 4 Final
  Roanoke 2 Greensboro 0 Final
  at Bryan Park **Note Time and Location Change**
  Guilford 3 Methodist 4 Final
  Averett 1 Hampden-Sydney 0 Final - OT
  Toccoa Falls 0 LaGrange 5 Final
Sat. 14 Maryville (Tenn.) * 2 Mary Baldwin 0 Final
  Huntingdon * 0 N.C. Wesleyan 4 Final
  Piedmont * 4 Pfeiffer 0 Final
  LaGrange * 2 Methodist 1 Final - 2OT
  Berea * 0 Averett 4 Final
  Covenant *   Brevard   Postponed
  William Peace * 0 Greensboro 3 Final
Sun. 15 Berea * 0 Mary Baldwin 2 Final
  Maryville (Tenn.) * 4 Averett 0 Final
  LaGrange * 0 N.C. Wesleyan 6 Final
  Huntingdon * 1 Methodist 2 Final
Tue. 17 Brevard * 2 Piedmont 2 Final - 2OT
  Greensboro * 3 Pfeiffer 0 Final
Wed. 18 Southern Virginia 0 Mary Baldwin 0
OT - 07:40
  Berea * 0 Covenant 3
2nd half - 02:47
  Methodist *   William Peace   7:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan   Barton   7:00 PM EDT
Fri. 20 Piedmont *   Covenant   4:00 PM EDT
  Pfeiffer *   Maryville (Tenn.)   6:30 PM EDT
Sat. 21 Mary Baldwin *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EDT
  Brevard *   Methodist   2:00 PM EDT
  Averett *   LaGrange   2:00 PM EDT
  William Peace *   Huntingdon   3:00 PM EDT
  Greensboro *   Berea   3:30 PM EDT
  Pfeiffer *   Covenant   5:00 PM EDT
Sun. 22 Brevard *   N.C. Wesleyan   1:00 PM EDT
  William Peace *   LaGrange   2:00 PM EDT
  Averett *   Huntingdon   2:00 PM EDT
  Methodist   Va. Wesleyan   4:00 PM EDT
Tue. 24 Pfeiffer   Bob Jones   6:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Berea   6:30 PM EDT
Wed. 25 Greensboro *   Mary Baldwin   4:00 PM EDT
Fri. 27 N.C. Wesleyan *   Covenant   4:00 PM EDT
  Methodist *   Piedmont   4:00 PM EDT
Sat. 28 Berea *   Pfeiffer   2:00 PM EDT
  Methodist *   Covenant   2:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Piedmont   2:00 PM EDT
  Mary Baldwin *   William Peace   2:30 PM EDT
  Averett *   Greensboro   4:00 PM EDT
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   5:00 PM EDT
  Brevard *   LaGrange   6:00 PM EDT
 
October
Tue. 1 Va. Wesleyan   Greensboro   4:00 PM EDT
  Pfeiffer *   Mary Baldwin   4:30 PM EDT
  LaGrange *   Piedmont   5:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Averett   5:00 PM EDT
  Covenant   Berry   7:00 PM EDT
Wed. 2 Maryville (Tenn.) *   Brevard   7:00 PM EDT
  Mississippi University for Women   Huntingdon   7:00 PM EDT
Thu. 3 William Peace *   Berea   6:30 PM EDT
Fri. 4 Methodist *   Mary Baldwin   2:00 PM EDT
  Covenant *   Averett   4:00 PM EDT
Sat. 5 Methodist   Marymount (Va.)   12:00 PM EDT
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EDT
  Huntingdon *   Pfeiffer   2:00 PM EDT
  Covenant *   Mary Baldwin   2:00 PM EDT
  Piedmont *   Berea   2:00 PM EDT
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   4:00 PM EDT
Sun. 6 Centre   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EDT
Tue. 8 Pfeiffer *   Brevard   6:00 PM EDT
  Covenant   Emory   7:00 PM EDT
  Averett *   William Peace   7:00 PM EDT
  Greensboro *   Methodist   7:00 PM EDT
Wed. 9 Piedmont *   Maryville (Tenn.)   5:00 PM EDT
  Berea   Northern Kentucky University   7:00 PM EDT
  LaGrange *   Huntingdon   7:00 PM EDT
Sat. 12 Mary Baldwin *   LaGrange   2:00 PM EDT
  Piedmont *   William Peace   2:00 PM EDT
  Berea *   Huntingdon   2:00 PM EDT
  Brevard *   Greensboro   4:00 PM EDT
  Pfeiffer *   N.C. Wesleyan   4:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   7:00 PM EDT
  Methodist *   Averett   7:00 PM EDT
Sun. 13 Berea *   LaGrange   1:00 PM EDT
  Piedmont *   Greensboro   1:00 PM EDT
  Mary Baldwin *   Huntingdon   1:00 PM EDT
  Brevard *   William Peace   2:00 PM EDT
Tue. 15 Toccoa Falls   Piedmont   7:00 PM EDT
Wed. 16 William Peace *   N.C. Wesleyan   4:00 PM EDT
  Pfeiffer *   Methodist   7:00 PM EDT
Fri. 18 Greensboro *   Huntingdon   3:00 PM EDT
  Covenant *   LaGrange   6:00 PM EDT
Sat. 19 Methodist *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EDT
  Mary Baldwin *   Piedmont   2:00 PM EDT
  Averett *   Brevard   2:00 PM EDT
  Greensboro *   LaGrange   3:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Berea   3:00 PM EDT
  Covenant *   Huntingdon   5:00 PM EDT
  William Peace *   Pfeiffer   7:00 PM EDT
Sun. 20 Mary Baldwin *   Brevard   1:00 PM EDT
  Averett *   Piedmont   1:00 PM EDT
  Methodist *   Berea   2:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Maryville (Tenn.)   3:30 PM EDT
Tue. 22 Covenant *   Brevard   4:00 PM EDT
  Makeup of September 14 match
Wed. 23 Sewanee   Piedmont   6:00 PM EDT
  Pfeiffer *   Averett   6:00 PM EDT
Fri. 25 Covenant *   Greensboro   4:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   William Peace   6:00 PM EDT
Sat. 26 LaGrange *   Pfeiffer   1:00 PM EDT
  Averett *   Mary Baldwin   2:00 PM EDT
  Berea *   Brevard   2:00 PM EDT
  Huntingdon *   Piedmont   2:00 PM EDT
  Covenant *   William Peace   3:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Greensboro   4:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Methodist   7:00 PM EDT
Sun. 27 Huntingdon *   Brevard   1:00 PM EDT
  Piedmont   Emory   7:00 PM EDT
Wed. 30 Brevard   Piedmont International   6:00 PM EDT
 
November
Fri. 1 TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
Sat. 2 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  TBA %   N.C. Wesleyan   2:00 PM EDT
  USA SOUTH Tournament Quarterfinals
Fri. 8 TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
  Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan %   TBA   TBA
  USA SOUTH Tournament Semifinals
Sat. 9 TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
  Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
# Exhibition
* Conference
% Post season