2018-19 USA South Women's Basketball

Date Away Home Status Links
 
November
Sat. 3 Covenant # 31 Trevecca Nazarene 77 Final
  Wesleyan (Ga.) # 36 Pensacola Christian 74 Final
Tue. 6 Wesleyan (Ga.) # 26 Savannah St. 155 Final
Fri. 9 Huntingdon 64 Florida College 56 Final
  @ Pensacola, FL
  Mary Baldwin 81 St. Mary's (Md.) 70 Final
  Brevard 89 Toccoa Falls 43 Final
  Ferrum 50 Meredith 45 Final
  LaGrange 80 Judson (AL) 49 Final
  @ Pensacoloa, FL
Sat. 10 Trinity (Fla.) 49 Huntingdon 79 Final
  @ Pensacola, FL
  Roanoke 68 Meredith 62 Final
  Methodist 70 Wesleyan (Ga.) 53 Final
  Bridgewater (Va.) 92 William Peace 82 Final
  Averett 48 Agnes Scott 42 Final
  Pfeiffer 76 Randolph 72 Final
  N.C. Wesleyan 52 Lynchburg 80 Final
  Note time change
  Sewanee 64 Piedmont 68 Final
  Agnes Scott Tip-Off Classic @ Decatur, Ga. (Woodruff Gym)
Sun. 11 Pfeiffer # 23 UNC Greensboro 92 Final
  Piedmont 70 Averett 56 Final
  @ Decatur, Ga. (Woodruff Gym)
  Sewanee 59 Agnes Scott 47 Final
  Agnes Scott Tip-Off Classic
  Mary Baldwin 65 Hollins 50 Final
Mon. 12 Greensboro 85 Regent 48 Final
  Wesleyan (Ga.) 35 Berry 88 Final
  William Peace 69 Randolph 54 Final
Tue. 13 Southern Virginia 71 Salem 50 Final
  Agnes Scott 37 Oglethorpe 78 Final
  Greensboro 85 Mid Atlantic Christian 48 Final
  Averett 60 Lynchburg 52 Final
  Berea 59 Sewanee 81 Final
Wed. 14 Mary Baldwin 45 Shenandoah 46 Final
  Emory & Henry 61 Maryville (Tenn.) 49 Final
  Salem 59 Randolph 76 Final
Thu. 15 Bob Jones 64 LaGrange 68 Final
  Berry 61 Brevard 77 Final
  Huntingdon 56 Pensacola Christian 58 Final
  @ LaGrange, Ga.
  Carolina Christian # 42 Pfeiffer 91 Final
  Piedmont 78 Southern Virginia 72 Final
Fri. 16 Sewanee 59 Huntingdon 60 Final
  LaGrange Classic @ LaGrange, GA
  Covenant 47 Thomas More 89 Final
  Lee’s Famous Chicken/Hampton Inn Classic @ Danville, KY (Alumni Gymnasium)
  Pensacola Christian 62 LaGrange 51 Final
  Marietta 89 Salem 36 Final
  William Peace 43 Mary Washington 73 Final
  Meredith 48 Centre 59 Final
Sat. 17 Transylvania 63 William Peace 48 Final
  @ Fredericksburg, VA - Ron Rosner Arena
  Huntingdon 71 Bob Jones 64 Final
  @ LaGrange, Ga.
  Pfeiffer 63 Berea 87 Final
  Homecoming
  Bryn Mawr 50 Mary Baldwin 87 Final
  Greensboro 64 Guilford 53 Final
  Guilford College Daly 7 Classic
  Salem 59 Dickinson 81 Final
  Thomas More 100 Meredith 40 Final
  @ Danville, Ky. (Alumni Gymnasium)
  Welch 55 LaGrange 68 Final
  Stevenson 92 Methodist 51 Final
  Jean Edge Classic @ Everett Gym, Rocky Mount NC
  Covenant 52 Centre 70 Final
  Wesleyan (Ga.) 22 Roanoke 88 Final
  Jean Beamer Tip Off Classic
  Agnes Scott 51 Life 85 Final
  Hollins 59 N.C. Wesleyan 74 Final
  (Jean Edge Classic)
  Piedmont 79 Louisiana Col. 61 Final
  @ Cregger Center
Sun. 18 Greensboro 73 Va. Wesleyan 79 Final
  Daly 7 Classic @ Greensboro, N.C. (Ragan Brown)
  Louisiana Col. 100 Wesleyan (Ga.) 38 Final
  @ Roanoke
  Stevenson 83 N.C. Wesleyan 67 Final
  Jean Edge Classic
  Piedmont 53 Roanoke 70 Final
  Jean Beamer Tip Off Classic
  Methodist 64 Hollins 72 Final
  @ Everett Gym, Rocky Mount, NC
Mon. 19 Trinity (D.C.) 22 Mary Baldwin 89 Final
  Berea 84 Ky. Christian 49 Final
  Brevard 66 Bob Jones 75 Final
Tue. 20 Piedmont International 66 Greensboro 80 Final
  Ferrum 75 Averett 68 Final
  Oglethorpe 71 Covenant 59 Final
  N.C. Wesleyan 50 Va. Wesleyan 68 Final
  Methodist 65 Randolph 76 Final
  Guilford 62 Salem 50 Final
  Maryville (Tenn.) 65 Sewanee 67 Final
Sat. 24 Piedmont 72 Oglethorpe 81 Final
  USA South/SAA Classic @ LaGrange, GA
  Berry 42 LaGrange 51 Final
  Berea 67 North Park 60 Final
  Maryville (Tenn.) 44 Thomas More 106 Final
  Julie Costello Memorial Classic - presented by Barleycorn's
  Mary Baldwin 74 York (N.Y.) 42 Final
  Penn State Harrisburg Tournament
Sun. 25 Berry 49 Piedmont 61 Final
  @ LaGrange, GA
  Maryville (Tenn.) 57 Dominican (Ill.) 65 Final
  @ Crestview Hills, Ky. - Connor Center
  Oglethorpe 62 LaGrange 36 Final
  USA South/SAA Classic
  Methodist 33 Roanoke 78 Final
  Meredith 47 Chris. Newport 86 Final
  Mary Baldwin 80 Penn State-Harrisburg 64 Final
  Pride. Spirit. Honor. Tournament
  Wis.-Stout 64 Berea 59 Final
  @ North Park Gym
Mon. 26 Pfeiffer # 46 Gardner-Webb 82 Final
Tue. 27 Pensacola Christian 80 Wesleyan (Ga.) 37 Final
  Shaw 79 William Peace 80 Final - OT
  Mary Washington 83 N.C. Wesleyan 75 Final
  Bob Jones 86 Salem 67 Final
Wed. 28 Southern Virginia 78 Averett 68 Final
  Toccoa Falls 45 Brevard 72 Final
  Sewanee 61 Covenant 67 Final
  Agnes Scott 44 Birmingham Southern 64 Final
Thu. 29 Bob Jones 57 Brevard 64 Final
  Greensboro # 50 High Point 102 Final
Fri. 30 Mary Baldwin * 94 Salem 71 Final
  Huntingdon * 82 Maryville (Tenn.) 65 Final
  LaGrange * 59 Berea 69 Final
  Methodist * 73 William Peace 79 Final
  Piedmont * 80 Covenant 77 Final
 
December
Sat. 1 Piedmont International   Pfeiffer   Cancelled
  Wesleyan (Ga.) * 30 Brevard 84 Final
  Mary Washington 57 Meredith 50 Final
  Greensboro * 76 Salem 65 Final
  LaGrange * 55 Maryville (Tenn.) 78 Final
  Mary Baldwin * 54 William Peace 73 Final
  Piedmont 58 Birmingham Southern 62 Final
  Huntingdon * 75 Covenant 58 Final
Sun. 2 N.C. Wesleyan 55 Guilford 70 Final
  Greensboro * 64 Meredith 51 Final
Mon. 3 Wesleyan (Ga.) 40 Trinity Baptist 68 Final
Tue. 4 William Peace * 46 Greensboro 61 Final
  Meredith * 51 Methodist 64 Final
Wed. 5 William Peace # 36 Campbell 65 Final
  Meredith # 39 Coastal Carolina 128 Final
  Maryville (Tenn.) * 71 Brevard 68 Final
  Agnes Scott * 36 LaGrange 58 Final
  Wesleyan (Ga.) * 29 Piedmont 77 Final
Thu. 6 Chris. Newport 100 N.C. Wesleyan 61 Final
  Covenant 63 Sewanee 69 Final
Sat. 8 Webster 74 Covenant 83 Final
  Mid Atlantic Christian 44 Greensboro 83 Final
  Wesleyan (Ga.) 43 Mississippi University for Women 84 Final
  Averett * 70 Mary Baldwin 66 Final
  Brevard * 52 Agnes Scott 41 Final
  N.C. Wesleyan # 65 Coastal Carolina 126 Final
  Exhibition
Sun. 9 Berea * 77 Agnes Scott 47 Final
  Brevard * 55 Huntingdon 73 Final
Mon. 10 Berea * 56 Huntingdon 49 Final
Tue. 11 Agnes Scott 47 Emory 86 Final
Wed. 12 N.C. Wesleyan * 70 Pfeiffer 59 Final
  Note Date Change
Thu. 13 Averett * 67 Greensboro 83 Final
Fri. 14 Pfeiffer * 76 Salem 61 Final
  Meredith 60 Guilford 73 Final
  William Peace * 69 N.C. Wesleyan 65 Final
  LaGrange 63 Berry 66 Final
Sat. 15 Mary Baldwin * 48 Meredith 57 Final
  Methodist * 73 Averett 76 Final
  Piedmont * 69 Brevard 55 Final
  Mississippi University for Women 78 Huntingdon 92 Final
  Centre 54 Maryville (Tenn.) 36 Final
  Covenant * 72 Berea 80 Final
Sun. 16 Salem 52 Roanoke 63 Final
  Bridgewater (Va.) 83 Mary Baldwin 66 Final
  William Peace 68 Chris. Newport 91 Final
Mon. 17 Centre 64 Averett 66 Final
  St. Mary-Woods 66 Berea 118 Final
  Maryville (Tenn.) 66 Ferrum 54 Final
  N.C. Wesleyan 64 St. Mary's (Md.) 75 Final
  Huntingdon 81 Birmingham Southern 58 Final
Tue. 18 Averett 57 Maryville (Tenn.) 71 Final
  @ Ferrum, VA (Swartz Gym)
  Agnes Scott 46 Berry 54 Final
  Brevard # 53 USC Upstate 71 Final
  N.C. Wesleyan 78 Goucher 55 Final
Wed. 19 Brevard # 52 Wofford 106 Final
Fri. 28 North Park 62 Agnes Scott 45 Final
  Covenant 48 Texas-Dallas 76 Final
  Methodist 48 Transylvania 101 Final
Sat. 29 Mary Baldwin 43 East. Mennonite 76 Final
  Truett-McConnell 31 Piedmont 56 Final
  Meredith 54 Emory & Henry 70 Final
  @ Lynchburg, Va.
  Wis.-Whitewater 101 Methodist 36 Final
  @ Lexington, Ky.
  McMurry 78 Covenant 65 Final
  @ Richardson, Texas - UTD Activity Center
Sun. 30 Albion 89 Maryville (Tenn.) 68 Final
  Randolph 80 Averett 81 Final
  Coast Guard 84 William Peace 86 Final
  Agnes Scott 47 Rhodes 73 Final
  Meredith 50 Lynchburg 69 Final
  Lynchburg Holiday Classic
Mon. 31 Greensboro 81 Ferrum 73 Final
  Brevard 72 St. Andrews 77 Final
 
January
Tue. 1 Emory 68 Maryville (Tenn.) 52 Final
Wed. 2 Agnes Scott * 48 Covenant 63 Final
  Berea * 61 Brevard 60 Final
  Wesleyan (Ga.) * 17 Huntingdon 93 Final
  Methodist * 49 Pfeiffer 67 Final
  N.C. Wesleyan * 65 Mary Baldwin 66 Final
  LaGrange * 57 Piedmont 80 Final
  Averett * 81 Salem 77 Final
  Meredith * 78 William Peace 82 Final
Thu. 3 Berea 58 Pfeiffer 65 Final
Fri. 4 Covenant * 92 Wesleyan (Ga.) 31 Final
  Brevard * 55 LaGrange 56 Final - OT
Sat. 5 Brevard * 98 Wesleyan (Ga.) 25 Final
  Pfeiffer * 57 Mary Baldwin 85 Final
  Maryville (Tenn.) * 77 Agnes Scott 48 Final
  William Peace * 84 Salem 64 Final
  Apprentice 70 Methodist 75 Final
  N.C. Wesleyan * 89 Greensboro 86 Final
  Meredith * 56 Averett 72 Final
  Covenant * 36 LaGrange 61 Final
  Piedmont * 82 Huntingdon 67 Final
Sun. 6 N.C. Wesleyan * 81 Salem 74 Final
  Meredith * 53 Mary Baldwin 56 Final
  Piedmont * 71 Agnes Scott 53 Final
  William Peace * 59 Averett 69 Final
  Maryville (Tenn.) * 69 Huntingdon 60 Final
Wed. 9 LaGrange 62 Sewanee 55 Final
  Greensboro * 76 Mary Baldwin 80 Final
  Maryville (Tenn.) * 68 Piedmont 71 Final
  Salem * 56 Meredith 64 Final
  Berea * 71 Covenant 61 Final
  Methodist * 54 N.C. Wesleyan 73 Final
  Pfeiffer * 50 William Peace 61 Final
  Agnes Scott * 88 Wesleyan (Ga.) 22 Final
Fri. 11 Trinity Baptist 55 Wesleyan (Ga.) 32 Final
Sat. 12 Piedmont International 81 Salem 72 Final
  Covenant * 74 Agnes Scott 47 Final
  Meredith * 44 Pfeiffer 56 Final
  Berea * 47 Piedmont 73 Final
  Mary Baldwin * 52 Methodist 41 Final
  Averett * 74 N.C. Wesleyan 87 Final
  Greensboro * 76 William Peace 71 Final
  Mississippi University for Women 96 Wesleyan (Ga.) 31 Final
  Brevard * 45 Maryville (Tenn.) 64 Final
  Huntingdon * 72 LaGrange 62 Final
Sun. 13 Brevard * 48 Piedmont 78 Final
  Berea * 63 Maryville (Tenn.) 56 Final
  Mary Baldwin * 62 N.C. Wesleyan 74 Final
  Greensboro * 67 Methodist 56 Final
  Huntingdon * 70 Agnes Scott 46 Final
Mon. 14 Averett * 78 Pfeiffer 70 Final
Tue. 15 Johnson University Tennessee 44 LaGrange 72 Final
  Huntingdon 89 Mississippi University for Women 83 Final - OT
Wed. 16 Agnes Scott * 40 Piedmont 70 Final
  Wesleyan (Ga.) * 14 LaGrange 89 Final
  Pfeiffer * 52 Greensboro 83 Final
  Maryville (Tenn.) * 82 Covenant 70 Final
  Methodist * 66 Salem 78 Final
  Averett * 79 William Peace 82 Final
Sat. 19 N.C. Wesleyan * 56 Meredith 66 Final
  Wesleyan (Ga.) * 12 Berea 101 Final
  Mary Baldwin * 71 Pfeiffer 63 Final
  Agnes Scott * 47 Maryville (Tenn.) 83 Final
  Greensboro 50 Piedmont International 54 Final
  Salem * 65 William Peace 71 Final
  LaGrange * 51 Brevard 72 Final
  Averett * 58 Methodist 49 Final
  Covenant * 53 Huntingdon 64 Final
Sun. 20 Wesleyan (Ga.) * 9 Maryville (Tenn.) 112 Final
  Agnes Scott * 68 Berea 70 Final - OT
  Salem * 60 Pfeiffer 66 Final
  N.C. Wesleyan * 67 Methodist 69 Final
Tue. 22 Salem *   Averett   6:00 PM
Wed. 23 Brevard *   Covenant   6:00 PM
  Piedmont *   LaGrange   6:00 PM
  Mary Baldwin *   Averett   6:00 PM
  William Peace *   Meredith   6:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Berea   6:00 PM
  Pfeiffer *   Methodist   6:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   7:00 PM
  Huntingdon *   Wesleyan (Ga.)   8:00 PM
Sat. 26 Wesleyan (Ga.) *   Covenant   1:00 PM
  Pfeiffer *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Meredith *   Salem   2:00 PM
  Piedmont *   Berea   2:00 PM
  Methodist *   Mary Baldwin   2:00 PM
  Agnes Scott *   Brevard   2:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   3:00 PM
  Greensboro *   Averett   6:00 PM
Sun. 27 Regent   Greensboro   1:00 PM
  Salem *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Note Change of Date
Mon. 28 Brevard   William Peace   6:00 PM
Tue. 29 Salem   Johnson & Wales (NC)   6:00 PM
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  LaGrange *   Agnes Scott   7:00 PM
  Pensacola Christian   Huntingdon   7:00 PM
Wed. 30 N.C. Wesleyan *   Averett   6:00 PM
  Piedmont *   Wesleyan (Ga.)   6:00 PM
  William Peace *   Pfeiffer   6:00 PM
  Berea   St. Mary-Woods   7:00 PM
  Meredith *   Greensboro   7:30 PM
 
February
Fri. 1 Covenant *   Piedmont   6:00 PM
  Huntingdon *   Brevard   6:00 PM
Sat. 2 Covenant *   Brevard   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM
  Methodist *   Meredith   2:00 PM
  Berea *   LaGrange   2:00 PM
  William Peace *   Mary Baldwin   2:00 PM
  Salem *   Greensboro   2:00 PM
  Pfeiffer *   Averett   4:00 PM
  Huntingdon *   Piedmont   4:00 PM
Sun. 3 Berea *   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM
  Pfeiffer *   Meredith   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   2:00 PM
  Salem *   Mary Baldwin   2:00 PM
  Methodist *   Greensboro   2:00 PM
  Averett   Emory & Henry   4:00 PM
Wed. 6 Brevard *   Berea   6:00 PM
  Averett *   Meredith   6:00 PM
  LaGrange *   Wesleyan (Ga.)   6:00 PM
  Greensboro *   Pfeiffer   6:00 PM
  Salem *   Methodist   7:00 PM
  Agnes Scott *   Huntingdon   7:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   7:30 PM
Thu. 7 Toccoa Falls   Covenant   6:00 PM
Fri. 8 Ky. Christian   Berea   6:00 PM
Sat. 9 Piedmont *   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
  Mary Baldwin *   Greensboro   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Agnes Scott   2:00 PM
  William Peace *   Methodist   2:00 PM
  LaGrange *   Covenant   3:00 PM
  Huntingdon *   Berea   4:00 PM
  Pfeiffer   Brevard   4:00 PM
  Meredith *   N.C. Wesleyan   4:00 PM
Mon. 11 William Peace   Guilford   5:30 PM
  Virginia-Lynchburg   Pfeiffer   7:00 PM
Wed. 13 Meredith   TBD   TBA
  @ USA South Tournament Begins
  Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan %   TBA   TBA
  USA South Tourney 1st Round
  Salem   USA South 1st Round   TBA
  Huntingdon   TBA   TBA
  Brevard   Pfeiffer   6:00 PM
Sat. 16 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  Salem   USA South 2nd Round   TBA
Fri. 22 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
Sat. 23 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  Salem   USA South Semis   TBA
Sun. 24 Salem   USA South Championship   TBA
# Exhibition
* Conference
% Post season