2019-20 USA South Women's Basketball

Date Away Home Status Links
 
October
Mon. 28 LaGrange # 41 Middle Georgia 62 Final
  William Peace #   Charlotte   7:00 PM EDT
  Exhibition
Tue. 29 Berea #   Spalding   6:00 PM EDT
Wed. 30 Huntingdon #   Auburn Montgomery   7:00 PM EDT
 
November
Tue. 5 Berea #   Lindsey Wilson   6:00 PM EST
  LaGrange # 47 Mercer 74 Final
  Macon, Ga.
Fri. 8 Wesleyan (Ga.) 72 Johnson University Tennessee 85 Final
  Averett 60 Emory & Henry 71 Final
  Bob Jones 71 Agnes Scott 43 Final
  Agnes Scott Tip-Off Classic
  Sewanee 48 Maryville (Tenn.) 74 Final
  Agnes Scott Tip-Off Classic @ Decatur, Ga. (Woodruff Gym)
Sat. 9 Covenant 81 Toccoa Falls 47 Final
  Berea 83 Asbury 67 Final
  Meredith 63 Randolph 50 Final
  Wesleyan (Ga.) 43 Truett-McConnell 76 Final
  Washington and Lee 76 Pfeiffer 62 Final
  Piedmont 78 Berry 64 Final
  SAA/USA South Classic @ Dorough Field House
  Maryville (Tenn.) 89 Bob Jones 55 Final
  @ Decatur, Ga. (Woodruff Gym)
  LaGrange 54 Oglethorpe 78 Final
  SAA-USA South Classic
  Sewanee 63 Agnes Scott 45 Final
  Agnes Scott Tip-Off Classic
  William Peace 73 Randolph-Macon 63 Final
  R-MC Tip-Off Classic presented by Riesbeck Contracting
  Birmingham Southern 56 Huntingdon 49 Final
Sun. 10 Meredith 60 Lynchburg 81 Final
  East. Mennonite 53 William Peace 77 Final
  rescheduled from Nov. 9
  Mary Baldwin 68 Ferrum 62 Final
  Berry 65 LaGrange 67 Final
  SAA/USA South Classic @ Atlanta, GA
  Pfeiffer 80 Hollins 74 Final - OT
  Piedmont 76 Oglethorpe 83 Final
  SAA-USA South Classic
Mon. 11 Wesleyan (Ga.) 45 Bob Jones 46 Final
  Virginia-Lynchburg 64 Greensboro 53 Final
Tue. 12 Toccoa Falls 56 Brevard 65 Final
  Sewanee 58 Berea 65 Final
  Maryville (Tenn.) 81 Emory & Henry 71 Final
  Lynchburg 39 Averett 70 Final
  Johnson & Wales (NC) # 78 Pfeiffer 75 Final
Wed. 13 Emory   Piedmont   6:00 PM EST
  East. Mennonite   Mary Baldwin   6:00 PM EST
  Piedmont International   Salem   6:00 PM EST
  William Peace #   Presbyterian   6:00 PM EST
  N.C. Wesleyan   Chris. Newport   7:00 PM EST
  Guilford   Meredith   7:00 PM EST
  Randolph   Methodist   7:30 PM EST
Thu. 14 Brevard   Berry   6:00 PM EST
Fri. 15 Agnes Scott   Birmingham Southern   7:00 PM EST
  Richard Dardenne Memorial Classic
  Pfeiffer   Randolph-Macon   8:00 PM EST
  Comfort Suites Classic @ Emory, Va. (Emory & Henry College)
  Covenant   Millsaps   9:00 PM EST
  @ Birmingham, Ala.
Sat. 16 Piedmont   William Peace   12:00 PM EST
  @ Danville, Va.
  Mary Baldwin   St. Mary's (Md.)   2:00 PM EST
  Guilford College Daly 7 Classic @ Greensboro, N.C.
  Warren Wilson   Salem   2:00 PM EST
  Meredith   Shaw   2:00 PM EST
  Methodist   Bob Jones   2:00 PM EST
  Huntingdon   Averett   2:00 PM EST
  Covenant   Birmingham Southern   3:00 PM EST
  Richard Dardenne Memorial Classic
  Regent University   Greensboro   5:00 PM EST
  Agnes Scott   Millsaps   5:00 PM EST
  Birmingham Southern Classic @ Birmingham, Ala.
  Campbellsville-Harrodsburg   Berea   5:30 PM EST
  Pfeiffer   Emory & Henry   6:00 PM EST
  N.C. Wesleyan   Centre   8:00 PM EST
  Jean Beamer Tip-Off Classic @ Roanoke, VA
Sun. 17 N.C. Wesleyan   TBA   TBA
  Jean Beamer Tip-Off Classic @ Roanoke, VA
  Huntingdon   William Peace   11:00 AM EST
  @ Danville, Va.
  Piedmont   Averett   1:00 PM EST
  Mary Baldwin   Guilford   2:00 PM EST
  Guilford College Classic Daly 7 Classic
  Methodist   Brevard   3:00 PM EST
Mon. 18 Judson (AL)   LaGrange   5:30 PM EST
  Mariotti Gym
  Wesleyan (Ga.)   Berry   6:00 PM EST
Tue. 19 Sewanee   Covenant   5:00 PM EST
  Bob Jones   Brevard   5:30 PM EST
  Pfeiffer   Southern Virginia   7:00 PM EST
  Transylvania   Berea   7:00 PM EST
Wed. 20 Wesleyan (Ga.)   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM EST
  Mary Baldwin   Trinity (D.C.)   6:00 PM EST
  Chris. Newport   William Peace   6:00 PM EST
  Johnson & Wales (NC)   Salem   6:30 PM EST
Thu. 21 Huntingdon   Belhaven   5:00 PM EST
  Emory & Henry   Piedmont   6:00 PM EST
  Greensboro   Mid Atlantic Christian   6:00 PM EST
  Piedmont International   Methodist   7:00 PM EST
Fri. 22 Maryville (Tenn.)   Oglethorpe   5:00 PM EST
  Lee's Famous Recipe/Hampton Inn Classic @ Danville, Ky.
  IU Southeast   Berea   6:00 PM EST
  Berry   Agnes Scott   6:00 PM EST
  Wesleyan (Ga.)   Fort Valley St.   7:00 PM EST
  Bob Jones   LaGrange   7:00 PM EST
  Mariotti Gym
  Covenant   Blackburn   7:00 PM EST
Sat. 23 Rose-Hulman   Berea   1:00 PM EST
  Roanoke   Mary Baldwin   2:00 PM EST
  Chris. Newport   Meredith   2:00 PM EST
  Salem   Clinton College   2:00 PM EST
  Brevard   Pfeiffer   2:00 PM EST
  Maryville (Tenn.)   Centre   3:00 PM EST
  Greensboro   Emory & Henry   4:30 PM EST
  Va. Wesleyan   Averett   5:30 PM EST
  @ Rocky Mount, N.C.
  Pensacola Christian   LaGrange   7:00 PM EST
  Mariotti Gym
  Covenant   Webster   7:00 PM EST
  St. Mary's (Md.)   N.C. Wesleyan   7:30 PM EST
  Jean Edge Classic
Sun. 24 Agnes Scott   Hollins   1:00 PM EST
  Piedmont *   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM EST
  Averett   St. Mary's (Md.)   2:00 PM EST
  Jean Edge Classic @ Rocky Mount, N.C.
  William Peace   Bridgewater (Va.)   3:00 PM EST
  Va. Wesleyan   N.C. Wesleyan   4:00 PM EST
  Jean Edge Classic
Mon. 25 Piedmont International   Meredith   6:30 PM EST
Tue. 26 Wesleyan (Ga.)   Florida Tech   5:30 PM EST
  Berry   LaGrange   5:30 PM EST
  Mariotti Gym
  Ferrum   Greensboro   5:30 PM EST
  Covenant   Oglethorpe   6:00 PM EST
  Mary Baldwin   Bridgewater (Va.)   6:00 PM EST
  Randolph   Salem   6:00 PM EST
  N.C. Wesleyan   Mary Washington   6:00 PM EST
  Methodist   Chris. Newport   6:00 PM EST
  Berea   Birmingham Southern   6:00 PM EST
  Pfeiffer   Guilford   7:30 PM EST
Wed. 27 St. Augustine's   William Peace   2:00 PM EST
Fri. 29 Maryville (Tenn.)   Transylvania   8:00 PM EST
Sat. 30 Maryville (Tenn.)   TBD   TBA
  @ Lexington, Ky.
  LaGrange *   Brevard   2:00 PM EST
  Brevard, N.C.
 
December
Sun. 1 Apprentice   Methodist   2:00 PM EST
  William Peace *   Mary Baldwin   4:00 PM EST
Mon. 2 Meredith   Piedmont International   6:30 PM EST
  Warren Wilson   Brevard   7:00 PM EST
Tue. 3 Greensboro #   Md.-East. Shore   6:00 PM EST
Wed. 4 LaGrange *   Piedmont   5:30 PM EST
  Demorest, Ga.
  N.C. Wesleyan *   Salem   6:00 PM EST
  Brevard *   Maryville (Tenn.)   6:00 PM EST
  Berea   Campbellsville-Harrodsburg   6:00 PM EST
  Huntingdon *   Wesleyan (Ga.)   6:00 PM EST
  William Peace *   Methodist   7:00 PM EST
  Agnes Scott *   Covenant   7:30 PM EST
  Pfeiffer *   Meredith   7:30 PM EST
Fri. 6 Pfeiffer *   Salem   7:00 PM EST
  Mary Baldwin *   Averett   7:00 PM EST
Sat. 7 Wesleyan (Ga.) *   Brevard   2:00 PM EST
  Covenant *   Piedmont   2:00 PM EST
  Huntingdon   Emory   2:00 PM EST
  Ferrum   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EST
  Berea *   Agnes Scott   2:00 PM EST
  Greensboro   Southern Virginia   2:00 PM EST
  Pfeiffer   Toccoa Falls   2:00 PM EST
Sun. 8 Louisiana Col.   Huntingdon   3:00 PM EST
Mon. 9 Greensboro   Virginia-Lynchburg   6:30 PM EST
Tue. 10 Bob Jones   Covenant   6:00 PM EST
  Emory   Agnes Scott   6:00 PM EST
  Salem   Hollins   7:00 PM EST
  Wesleyan (Ga.)   Sewanee   7:00 PM EST
Thu. 12 Wesleyan (Ga.)   Coastal Carolina   TBA
  Hollins   Methodist   7:00 PM EST
Sat. 14 Johnson University Tennessee   Covenant   1:00 PM EST
  Averett *   Greensboro   2:00 PM EST
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   2:00 PM EST
  Mariotti Gym
  Brevard *   Berea   2:00 PM EST
  Methodist *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EST
  Guilford   William Peace   2:00 PM EST
  Wesleyan (Ga.)   Birmingham Southern   3:00 PM EST
  Piedmont *   Huntingdon   3:00 PM EST
Sun. 15 Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   2:00 PM EST
  Meredith *   Mary Baldwin   4:00 PM EST
Mon. 16 Mary Washington   William Peace   5:00 PM EST
  Averett   Ferrum   7:00 PM EST
  Piedmont   Redlands   10:00 PM EST
Tue. 17 Piedmont   La Verne   10:00 PM EST
Wed. 18 Salem *   Methodist   TBA
  Huntingdon *   Agnes Scott   4:30 PM EST
  N.C. Wesleyan *   Averett   5:00 PM EST
  Maryville (Tenn.) *   Berea   6:00 PM EST
  Greensboro *   Meredith   7:30 PM EST
Fri. 20 Huntingdon   Sewanee   2:00 PM EST
Sat. 21 Brevard #   Presbyterian   2:00 PM EST
Sun. 29 Agnes Scott   Rhodes   2:00 PM EST
  Millsaps   Huntingdon   2:00 PM EST
  N.C. Wesleyan   Marietta   5:00 PM EST
  Marietta Holiday Tournament
Mon. 30 N.C. Wesleyan   TBA   TBA
  Jim Meagle Holiday Tournament @ Marietta College, OH
  Birmingham Southern   Piedmont   4:00 PM EST
  Bridgewater (Va.)   LaGrange   5:00 PM EST
  Mariotti Gym
  Methodist   Guilford   6:00 PM EST
  Southern Virginia   Mary Baldwin   6:00 PM EST
  Hollins   Salem   7:00 PM EST
  Meredith   Ferrum   7:00 PM EST
 
January
Wed. 1 Sewanee   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EST
Thu. 2 Averett   Southern Virginia   TBA
  Brevard #   Wofford   2:00 PM EST
  Meredith   Montreat   3:00 PM EST
Fri. 3 Asbury   Berea   6:00 PM EST
Sat. 4 Wesleyan (Ga.) *   Covenant   1:00 PM EST
  LaGrange *   Berea   2:00 PM EST
  Berea, Ky.
  Bates   Agnes Scott   2:00 PM EST
  Piedmont *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EST
  Meredith *   Salem   2:00 PM EST
  Methodist *   Greensboro   2:00 PM EST
  Mary Baldwin *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EST
  Brevard *   Huntingdon   2:00 PM EST
  Pfeiffer *   William Peace   2:00 PM EST
Sun. 5 Meredith *   William Peace   2:00 PM EST
  Mary Baldwin *   Salem   2:00 PM EST
Tue. 7 Wesleyan (Ga.) *   Piedmont   6:00 PM EST
  Mid Atlantic Christian   Averett   6:00 PM EST
Wed. 8 Covenant *   LaGrange   5:30 PM EST
  Mariotti Gym
  Huntingdon *   Berea   6:00 PM EST
  N.C. Wesleyan *   William Peace   6:00 PM EST
  Pfeiffer *   Methodist   7:00 PM EST
  Salem *   Greensboro   7:00 PM EST
  Averett *   Meredith   7:30 PM EST
  Agnes Scott *   Brevard   7:30 PM EST
Fri. 10 Brevard *   Wesleyan (Ga.)   6:00 PM EST
Sat. 11 Maryville (Tenn.) *   Covenant   2:00 PM EST
  Methodist *   Mary Baldwin   2:00 PM EST
  Berea *   Piedmont   2:00 PM EST
  N.C. Wesleyan *   Meredith   2:00 PM EST
  Agnes Scott *   LaGrange   2:00 PM EST
  Mariotti Gym
  Greensboro *   Pfeiffer   2:00 PM EST
  Pensacola Christian   Huntingdon   3:00 PM EST
Sun. 12 Berea *   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM EST
  Greensboro *   Mary Baldwin   2:00 PM EST
  William Peace *   Averett   2:00 PM EST
  N.C. Wesleyan *   Pfeiffer   4:00 PM EST
Tue. 14 Maryville (Tenn.) *   Brevard   6:00 PM EST
  Piedmont *   LaGrange   6:00 PM EST
  Mariotti Gym
  Meredith *   Methodist   7:00 PM EST
  Agnes Scott *   Huntingdon   7:30 PM EST
Wed. 15 Salem *   Pfeiffer   5:00 PM EST
  Averett *   Mary Baldwin   6:00 PM EST
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   7:00 PM EST
Fri. 17 Piedmont *   Agnes Scott   6:00 PM EST
  Covenant *   Huntingdon   7:00 PM EST
Sat. 18 LaGrange   Johnson University Tennessee   1:00 PM EST
  Knoxville, Tenn.
  N.C. Wesleyan *   Methodist   2:00 PM EST
  Mary Baldwin *   William Peace   2:00 PM EST
  Berea *   Brevard   2:00 PM EST
  Salem *   Meredith   2:00 PM EST
  Covenant *   Agnes Scott   2:00 PM EST
  Greensboro   Piedmont International   2:00 PM EST
  Averett *   Pfeiffer   2:00 PM EST
Sun. 19 Averett *   Methodist   1:00 PM EST
  Maryville (Tenn.) *   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM EST
Tue. 21 Salem *   Mary Baldwin   6:00 PM EST
  Berea *   Covenant   6:00 PM EST
  Pfeiffer *   Greensboro   7:00 PM EST
Wed. 22 Brevard *   Piedmont   6:00 PM EST
  Huntingdon *   LaGrange   6:00 PM EST
  Mariotti Gym
  Wesleyan (Ga.) *   Agnes Scott   6:00 PM EST
  Meredith *   N.C. Wesleyan   7:00 PM EST
  Methodist *   William Peace   7:00 PM EST
Sat. 25 Averett *   Salem   TBA
  Piedmont *   Covenant   2:00 PM EST
  Pfeiffer *   Mary Baldwin   2:00 PM EST
  Agnes Scott *   Berea   2:00 PM EST
  Meredith *   Greensboro   2:00 PM EST
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EST
  Maryville, Tenn.
  Huntingdon *   Brevard   2:00 PM EST
  William Peace *   N.C. Wesleyan   4:00 PM EST
Sun. 26 Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EST
  William Peace *   Greensboro   2:00 PM EST
Tue. 28 Covenant *   Brevard   5:30 PM EST
  LaGrange *   Wesleyan (Ga.)   6:00 PM EST
  Macon, Ga.
  Agnes Scott *   Piedmont   6:00 PM EST
  Methodist *   Salem   7:00 PM EST
  Meredith *   Averett   7:30 PM EST
Wed. 29 Mary Baldwin *   Greensboro   5:30 PM EST
  Berea *   Maryville (Tenn.)   6:00 PM EST
  William Peace *   Pfeiffer   7:00 PM EST
Thu. 30 Bob Jones   Methodist   6:00 PM EST
 
February
Sat. 1 Covenant *   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM EST
  Greensboro *   Averett   2:00 PM EST
  Salem *   William Peace   2:00 PM EST
  Maryville (Tenn.) *   Agnes Scott   2:00 PM EST
  Mary Baldwin *   Methodist   2:00 PM EST
  Pfeiffer *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EST
  Brevard *   LaGrange   2:00 PM EST
  Mariotti Gym
  Berea *   Huntingdon   3:00 PM EST
Sun. 2 Pfeiffer *   Averett   TBA
  Salem *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EST
  Berea *   LaGrange   2:00 PM EST
  Mariotti Gym
  Warren Wilson   Greensboro   2:00 PM EST
Tue. 4 Maryville (Tenn.) *   Piedmont   6:00 PM EST
  LaGrange *   Agnes Scott   6:30 PM EST
  Decatur, Ga.
  Wesleyan (Ga.) *   Huntingdon   7:00 PM EST
  Brevard   Bob Jones   7:00 PM EST
  William Peace *   Meredith   7:30 PM EST
Wed. 5 Greensboro *   Salem   5:30 PM EST
  Covenant *   Berea   6:00 PM EST
  Methodist *   Averett   7:00 PM EST
Thu. 6 Toccoa Falls   LaGrange   6:00 PM EST
  Mariotti Gym
Fri. 7 Huntingdon *   Covenant   6:00 PM EST
  Brevard *   Agnes Scott   6:00 PM EST
Sat. 8 Wesleyan (Ga.) *   LaGrange   2:00 PM EST
  Senior Day at Mariotti Gym
  Averett *   William Peace   2:00 PM EST
  Mary Baldwin *   Meredith   2:00 PM EST
  Brevard *   Covenant   2:00 PM EST
  Piedmont *   Berea   2:00 PM EST
  Salem   Piedmont International   2:00 PM EST
  Methodist *   Pfeiffer   2:00 PM EST
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   4:00 PM EST
Sun. 9 Mary Baldwin *   Pfeiffer   4:00 PM EST
Wed. 12 Greensboro *   Methodist   5:30 PM EST
  William Peace *   Salem   6:00 PM EST
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   6:00 PM EST
  Piedmont *   Brevard   6:00 PM EST
  Averett *   N.C. Wesleyan   7:00 PM EST
  LaGrange *   Huntingdon   7:00 PM EST
  Montgomery, Ala.
  Meredith *   Pfeiffer   7:00 PM EST
  Agnes Scott *   Wesleyan (Ga.)   7:30 PM EST
Fri. 14 Wesleyan (Ga.) *   Maryville (Tenn.)   6:00 PM EST
Sat. 15 Salem *   Averett   TBA
  LaGrange *   Covenant   2:00 PM EST
  Lookout Mountain, Ga.
  N.C. Wesleyan *   Mary Baldwin   2:00 PM EST
  Wesleyan (Ga.) *   Berea   2:00 PM EST
  Methodist *   Meredith   2:00 PM EST
  Agnes Scott *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EST
  Pfeiffer   Brevard   2:00 PM EST
  Greensboro *   William Peace   2:00 PM EST
  Huntingdon *   Piedmont   2:00 PM EST
Wed. 19 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
  Meredith   TBD   TBA
  N.C. Wesleyan %   TBA   TBA
  USA South Tournament First Round
  First Round of USA South Conference Tournament   LaGrange   TBA
Sat. 22 TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
  Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  Second Round of USA South Conference Tournament   LaGrange   TBA
Fri. 28 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  Final Four of USA South Conference Tournament   LaGrange   TBA
Sat. 29 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  Championship Game of USA South Conference Tournament   LaGrange   TBA
# Exhibition
* Conference
% Post season