2019 USA South Women's Soccer

Date Away Home Status Links
 
August
Fri. 16 Brewton Parker # 7 Wesleyan (Ga.) 3 Final - 2OT
Wed. 21 Emory-Oxford #   Agnes Scott   TBA
  Catawba #   Pfeiffer   7:00 PM EDT
Fri. 23 Shaw #   Greensboro   Cancelled
  Scrimmage
  Abraham Baldwin Agriculture College (ABAC) # 1 Wesleyan (Ga.) 6 Final
  N.C. Wesleyan #   Ferrum   6:00 PM EDT
  Exhibition
  Salem #   Wilmington Hammerheads (ECNL)   6:00 PM EDT
  @ Wilmington, N.C.
Sat. 24 Brevard # 1 Converse 1 Final
  Johnson University Tennessee #   Berea   5:00 PM EDT
  West Alabama #   Huntingdon   5:30 PM EDT
Sun. 25 Webber Int'l # 5 Wesleyan (Ga.) 0 Final
  Panoz Field Dedication
Fri. 30 Greensboro 0 Washington and Lee 2 Final
  Piedmont 0 Pfeiffer 1 Final
  @ Maryville, Tenn.
  Methodist 0 Salisbury 4 Final
  Salisbury University Classic
  Southern Virginia 0 Meredith 3 Final
  Allen (S.C.) #   Agnes Scott   4:00 PM EDT
  Birmingham Southern 0 Maryville (Tenn.) 5 Final
  Maryville Tournament
  Mary Baldwin 5 Sweet Briar 0 Final
  LaGrange 0 Centenary (La.) 1 Final
  @ Jackson, MS
  Shenandoah 5 N.C. Wesleyan 1 Final
  Meredith Classic @ Raleigh, N.C.
  Ferrum 4 Averett 1 Final
  Covenant 1 Centre 4 Final
  Emory & Henry 0 Brevard 0 Final - 2OT
  Talladega 0 Huntingdon 16 Final
Sat. 31 Greensboro 2 Bridgewater (Va.) 1 Final
  Birmingham Southern 0 Piedmont 2 Final
  Maryville Tournament @ Maryville, Tenn.
  Methodist 5 Lehman 1 Final
  @ Salisbury, Md.
  Randolph 1 Agnes Scott 0 Final
  Shenandoah 6 Meredith 1 Final
  Meredith Classic
  William Peace 1 St. Andrews 2 Final - 2OT
  Berea 3 Warren Wilson 1 Final
  Pfeiffer 3 Maryville (Tenn.) 5 Final
  N.C. Wesleyan 1 Southern Virginia 2 Final
  Meredith Classic @ Raleigh, N.C.
  Salem 2 Bob Jones 1 Final
 
September
Sun. 1 Randolph 2 Wesleyan (Ga.) 3 Final
  LaGrange 0 Millsaps 1 Final - OT
  Averett 0 East. Mennonite 2 Final
Mon. 2 Greensboro 5 Bob Jones 1 Final
Tue. 3 LaGrange 2 Toccoa Falls 0 Final
Wed. 4 Meredith 0 Randolph-Macon 3 Final
  Hollins 0 Mary Baldwin 6 Final
  Brevard 1 Piedmont International 3 Final
  Earlham 3 Berea 2 Final
  Belhaven 3 Huntingdon 2 Final - 2OT
  Emory & Henry 1 Averett 0 Final
  Piedmont 0 Berry 1 Final - OT
  Salem 0 Guilford 3 Final
  Middle Georgia 5 Wesleyan (Ga.) 1 Final
  Covenant 1 Sewanee 1 Final - 2OT
Thu. 5 Pfeiffer 2 Southern Virginia 0 Final
Fri. 6 Oglethorpe 4 LaGrange 0 Final
Sat. 7 N.C. Wesleyan   Rutgers-Camden   Cancelled
  Maryville (Tenn.) 1 Lynchburg 2 Final
  Averett 1 Piedmont 4 Final
  William Peace 0 Agnes Scott 1 Final
  Berea 2 Midway 5 Final
  Salem 5 Covenant 4 Final
  Brevard   Methodist   Cancelled
  East. Mennonite 2 Meredith 1 Final
  Greensboro 4 Southern Virginia 0 Final
  Guilford 3 Wesleyan (Ga.) 3 Final - 2OT
  @ Demorest, Ga.
  Texas-Dallas 4 Huntingdon 0 Final
  @ Birmingham, Ala.
  Mary Baldwin 1 Wesley 5 Final
Sun. 8 Oglethorpe 3 Averett 0 Final
  Bradford Classic @ Demorest, Ga.
  N.C. Wesleyan   Stockton   Cancelled
  East. Mennonite   Methodist   Cancelled
  LaGrange 4 Talladega 0 Final
  Salem 2 Agnes Scott 3 Final
  Wesleyan (Ga.) 0 Berry 7 Final
  Roanoke 1 Maryville (Tenn.) 0 Final
  Guilford 0 Piedmont 1 Final
  Greensboro 4 Emory & Henry 0 Final
  Birmingham Southern 1 Huntingdon 1 Final - 2OT
Tue. 10 Averett   Bridgewater (Va.)   Postponed
  Hollins 0 William Peace 6 Final
  St. Andrews 0 Methodist 4 Final
  Birmingham Southern   Covenant   Postponed
Wed. 11 Wilson 1 Mary Baldwin 3 Final
  Salem   Sweet Briar   Postponed
  Toccoa Falls 2 LaGrange 3 Final
  N.C. Wesleyan 2 Brevard 1 Final
  @ Winston-Salem, N.C.
  Meredith 0 Roanoke 3 Final
  Huntingdon 2 Berry 3 Final - 2OT
  Methodist 1 Guilford 0 Final
  Berea 0 Centre 9 Final
Thu. 12 Wesleyan (Ga.) * 0 Piedmont 5 Final
Sat. 14 Mt. St. Joseph 0 Piedmont 1 Final
  Covenant 0 Belhaven 2 Final
  Mary Baldwin 1 Notre Dame (Md.) 2 Final
  Marymount (Va.) 0 Greensboro 5 Final
  Berry 7 Agnes Scott 2 Final
  Randolph-Macon 6 Salem 0 Final
  Methodist 0 Chris. Newport 11 Final
  Bridgewater (Va.) 2 N.C. Wesleyan 0 Final
  Berea 2 Spalding 3 Final
  Brevard 1 Southern Virginia 1 Final - 2OT
  Maryville (Tenn.) 0 Ferrum 1 Final - 2OT
  Pfeiffer 2 Edgewood 1 Final
  UT-Dallas Tournament @ Richardson, TX
Sun. 15 Lynchburg 1 Piedmont 0 Final
  LaGrange 1 William Peace 0 Final
  Shaw 2 Meredith 1 Final
  Wesleyan (Ga.) 0 Tenn. Wesleyan 6 Final
  Ky. Wesleyan 6 Berea 1 Final
  Maryville (Tenn.) 9 Averett 0 Final
  Huntingdon 0 Oglethorpe 3 Final
  Pfeiffer 0 Texas-Dallas 2 Final
  UT-Dallas Tournament
Tue. 17 Maryville (Tenn.) 2 Transylvania 0 Final
  William Peace 0 Randolph 0 Final - 2OT
  Salem 1 Brevard 0 Final
  Berry 0 Covenant 3 Final
  Wesleyan (Ga.) 1 Birmingham Southern 5 Final
Wed. 18 Marymount (Va.)   Mary Baldwin   2:00 PM EDT
  Averett   Washington and Lee   4:00 PM EDT
  Roanoke   Greensboro   4:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan   Mary Washington   4:30 PM EDT
  Methodist   Randolph-Macon   4:30 PM EDT
  Huntingdon   Rhodes   5:00 PM EDT
  Talladega   LaGrange   5:30 PM EDT
  Marietta   Berea   5:30 PM EDT
  Meredith   Ferrum   6:30 PM EDT
  Guilford   Pfeiffer   7:00 PM EDT
  Agnes Scott   Oglethorpe   7:00 PM EDT
Thu. 19 Emory & Henry   Salem   4:00 PM EDT
Fri. 20 Mary Baldwin   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM EDT
  Piedmont   McMurry   9:00 PM EDT
Sat. 21 Mary Baldwin   LaGrange   12:00 PM EDT
  Washington and Lee   Meredith   1:00 PM EDT
  Agnes Scott   Sewanee   1:00 PM EDT
  Emory   Maryville (Tenn.)   3:00 PM EDT
  Roanoke   Pfeiffer   5:00 PM EDT
  Bob Jones   Berea   5:30 PM EDT
  Averett   Guilford   6:00 PM EDT
  Brevard   William Peace   7:00 PM EDT
  Huntingdon   Centre   7:00 PM EDT
  Piedmont   Hardin-Simmons   8:00 PM EDT
Sun. 22 Ferrum   Salem   2:00 PM EDT
  Washington and Lee   N.C. Wesleyan   3:00 PM EDT
  Greensboro   East. Mennonite   3:00 PM EDT
  Oglethorpe   Wesleyan (Ga.)   5:00 PM EDT
Mon. 23 Bob Jones   William Peace   6:00 PM EDT
Tue. 24 Mississippi University for Women   LaGrange   4:00 PM EDT
  Piedmont   Emory & Henry   6:00 PM EDT
  Agnes Scott   Birmingham Southern   6:00 PM EDT
  Emory   Covenant   7:00 PM EDT
Wed. 25 Averett   Randolph   4:00 PM EDT
  William Peace   Sweet Briar   4:30 PM EDT
  Guilford   Meredith   7:00 PM EDT
  Brevard   Johnson & Wales (NC)   7:00 PM EDT
Thu. 26 Ferrum   Greensboro   5:00 PM EDT
Fri. 27 Transylvania   Berea   7:00 PM EDT
Sat. 28 Mary Baldwin *   William Peace   12:00 PM EDT
  Greensboro *   Salem   2:00 PM EDT
  Averett *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EDT
  Wesleyan (Ga.) *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EDT
  LaGrange *   Agnes Scott   2:00 PM EDT
  Huntingdon *   Berea   3:00 PM EDT
  Brevard *   Covenant   4:00 PM EDT
  Pfeiffer *   Methodist   6:00 PM EDT
Mon. 30 Oglethorpe   Covenant   7:30 PM EDT
 
October
Tue. 1 Maryville (Tenn.) *   Berea   4:00 PM EDT
  Agnes Scott *   Wesleyan (Ga.)   6:00 PM EDT
  Piedmont *   Brevard   6:00 PM EDT
  Salem *   Meredith   6:00 PM EDT
  Pfeiffer *   William Peace   7:00 PM EDT
  Greensboro *   Averett   7:00 PM EDT
Wed. 2 Methodist *   N.C. Wesleyan   4:00 PM EDT
Fri. 4 Brevard *   LaGrange   3:00 PM EDT
  William Peace   Trinity (D.C.)   4:30 PM EDT
  Covenant *   Huntingdon   5:30 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Piedmont   6:00 PM EDT
Sat. 5 N.C. Wesleyan *   Mary Baldwin   12:00 PM EDT
  Berea *   Wesleyan (Ga.)   12:00 PM EDT
  Methodist *   Greensboro   1:00 PM EDT
  Pfeiffer *   Meredith   2:00 PM EDT
  Averett *   Salem   2:00 PM EDT
  William Peace   Marymount (Va.)   3:00 PM EDT
  Brevard *   Huntingdon   4:00 PM EDT
  Covenant *   LaGrange   7:00 PM EDT
Sun. 6 Methodist *   Mary Baldwin   12:00 PM EDT
  Berea *   Piedmont   1:00 PM EDT
  Piedmont International   N.C. Wesleyan   4:00 PM EDT
Mon. 7 Averett   Bridgewater (Va.)   4:00 PM EDT
Wed. 9 Meredith *   Greensboro   4:00 PM EDT
  Piedmont *   Agnes Scott   4:00 PM EDT
  Mary Baldwin   Trinity (D.C.)   4:30 PM EDT
  LaGrange *   Wesleyan (Ga.)   6:00 PM EDT
  Salem *   Pfeiffer   6:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   William Peace   7:00 PM EDT
  Warren Wilson   Brevard   7:00 PM EDT
  Johnson & Wales (NC)   Averett   7:00 PM EDT
Thu. 10 Covenant *   Berea   4:00 PM EDT
Fri. 11 Meredith *   Averett   1:00 PM EDT
Sat. 12 Berea *   LaGrange   12:00 PM EDT
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM EDT
  Mary Baldwin *   Pfeiffer   2:00 PM EDT
  Agnes Scott *   Brevard   2:00 PM EDT
  Salem *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EDT
  Covenant   Bob Jones   4:00 PM EDT
  William Peace *   Methodist   6:00 PM EDT
Sun. 13 Agnes Scott *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EDT
  Wesleyan (Ga.) *   Brevard   3:00 PM EDT
Tue. 15 Mary Baldwin *   Greensboro   4:00 PM EDT
  William Peace *   Salem   4:00 PM EDT
  Toccoa Falls   Piedmont   5:00 PM EDT
  Pfeiffer *   Averett   6:00 PM EDT
  LaGrange *   Huntingdon   7:00 PM EDT
Wed. 16 Oakland City   Berea   5:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Meredith   6:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   7:00 PM EDT
Thu. 17 Salem   Piedmont International   6:00 PM EDT
Sat. 19 Piedmont *   LaGrange   12:00 PM EDT
  Brevard *   Berea   1:00 PM EDT
  Meredith *   Mary Baldwin   1:00 PM EDT
  Agnes Scott *   Covenant   2:00 PM EDT
  Pfeiffer *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EDT
  Greensboro *   William Peace   2:00 PM EDT
  Huntingdon *   Wesleyan (Ga.)   3:00 PM EDT
  Averett *   Methodist   6:00 PM EDT
Sun. 20 Allen University   Wesleyan (Ga.)   3:00 PM EDT
  Senior Night
Tue. 22 Judson (AL)   LaGrange   5:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Brevard   7:00 PM EDT
Wed. 23 Regent   N.C. Wesleyan   3:00 PM EDT
  Averett *   Mary Baldwin   3:00 PM EDT
  Covenant *   Piedmont   4:00 PM EDT
  Huntingdon *   Agnes Scott   4:30 PM EDT
  Greensboro *   Pfeiffer   6:00 PM EDT
  Salem *   Methodist   6:00 PM EDT
  Meredith *   William Peace   7:00 PM EDT
Fri. 25 Bob Jones   Brevard   7:00 PM EDT
Sat. 26 William Peace *   Averett   1:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   1:00 PM EDT
  Mary Baldwin *   Salem   2:00 PM EDT
  Wesleyan (Ga.) *   Covenant   2:00 PM EDT
  Berea *   Agnes Scott   2:00 PM EDT
  Piedmont *   Huntingdon   3:00 PM EDT
  Methodist *   Meredith   6:00 PM EDT
Sun. 27 Huntingdon   Emory   3:00 PM EDT
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   3:30 PM EDT
Mon. 28 Piedmont   Bob Jones   6:00 PM EDT
Tue. 29 Brevard   Warren Wilson   3:00 PM EDT
Wed. 30 TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
  N.C. Wesleyan %   TBD   TBA
  USA South Tournament First Round
  Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  Meredith   TBA   TBA
  Trinity (D.C.)   Mary Baldwin   3:00 PM EDT
  Johnson & Wales (NC) *   Pfeiffer   6:00 PM EDT
Thu. 31 Brevard   Toccoa Falls   4:30 PM EDT
 
November
Fri. 1 Salem   Shaw   1:00 PM EDT
Sat. 2 USA South Conference Tournament First Round   Salem   TBA
  TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
  Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan %   TBD   TBA
  USA South Tournament Quarterfinals
  Bob Jones   Pfeiffer   3:00 PM EDT
Fri. 8 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
Sat. 9 Greensboro   Guilford   TBA
  Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
# Exhibition
* Conference
% Post season