2019-20 USA South Women's Tennis

Date Away Home Status Links
 
September
Sat. 7 Brevard   Battle of the Blue Ridge hosted by Sweet Briar   TBA
  @ Battle of the Blue Ridge - Sweet Briar, Va.
  Pfeiffer   WildCat Invite   10:00 AM EDT
  Randolph Tournament
Sun. 8 Brevard   Battle of the Blue Ridge hosted by Sweet Briar   TBA
  @ Battle of the Blue Ridge - Sweet Briar, Va.
Tue. 10 Piedmont 8 Brevard 1 Final
Wed. 11 Pfeiffer   Montreat College   Postponed
Sat. 14 N.C. Wesleyan   Chris. Newport   TBA
  CNU Invitational
Sun. 15 N.C. Wesleyan   Chris. Newport   TBA
  CNU Invitational
  Maryville (Tenn.) 5 Emory & Henry 4 Final
Fri. 20 Meredith   Methodist   TBA
Sat. 21 Meredith   Methodist   TBA
  Southern Virginia 7 Pfeiffer 2 Final
  Marymount (VA) #   Mary Baldwin   11:00 AM EDT
  Brevard 2 Virginia-Wise 5 Final
  Southern Virginia 9 Salem 0 Final
  Berea 0 Shawnee St. 9 Final
Sun. 22 Meredith   Methodist   TBA
Wed. 25 Asbury 7 Berea 2 Final
Fri. 27 N.C. Wesleyan   TBA   TBA
  ITA Southeast Regionals @ Rome, GA
  Covenant #   ITA Regionals   TBA
  @ Rome, Ga.
  Albany St. (GA) 5 LaGrange 4 Final
Sat. 28 N.C. Wesleyan   TBA   TBA
  ITA Southeast Regionals @ Rome, GA
  Covenant #   ITA Regionals   TBA
  @ Rome, Ga.
  Warren Wilson   Pfeiffer   Postponed
  Ferrum 3 Salem 6 Final
Sun. 29 N.C. Wesleyan   TBA   TBA
  ITA Southeast Regionals @ Rome, GA
  Virginia-Wise 9 Berea 0 Final
  Brevard 8 Pfeiffer 1 Final
 
October
Sat. 5 Hollins 2 Salem 7 Final
Sun. 6 Salem 5 Guilford 4 Final
Fri. 11 Chowan   N.C. Wesleyan   12:00 PM EDT
  Bishop Fall Invitational
Sat. 12 TBA   N.C. Wesleyan   10:00 AM EDT
  Bishop Fall Invitational
  Salem 1 Davis & Elkins 4 Final
  @ Hollins Invitational / Hollins, Va.
  Salem 1 King (Tenn.) 4 Final
  @ Hollins College
Fri. 18 Johnson University Tennessee 0 Maryville (Tenn.) 9 Final
Sun. 20 Milligan   Maryville (Tenn.)   Cancelled
 
February
Fri. 7 Coastal CC #   Huntingdon   TBA
  Marion Military Institute #   Huntingdon   4:00 PM EST
  Mary Baldwin   Shenandoah   7:00 PM EST
Sat. 8 Wallace State CC #   Huntingdon   11:00 AM EST
  Southern Wesleyan   Brevard   2:00 PM EST
  Central Alabama CC #   Huntingdon   2:00 PM EST
Wed. 12 Agnes Scott   Point U.   4:00 PM EST
Thu. 13 Meredith   Barton   3:00 PM EST
Sat. 15 Guilford   Methodist   TBA
  Covenant   Centre   9:30 AM EST
  Piedmont   Sewanee   10:00 AM EST
  Methodist   Salisbury   12:00 PM EST
  Eagle Indoor Invitational @ Fredericksburg, Va.
  Pfeiffer   Shaw   1:00 PM EST
  Va. Wesleyan   Meredith   2:00 PM EST
  Huntingdon   Fort Valley St.   2:00 PM EST
  Covenant   Thomas More   4:30 PM EST
  Huntingdon   Albany St. (GA)   5:00 PM EST
  Methodist   Mary Washington   6:00 PM EST
  Eagle Indoor Invitational
Sun. 16 Transylvania   LaGrange   10:00 AM EST
Fri. 21 Covenant   Sewanee   4:00 PM EST
Sat. 22 Agnes Scott   Wesleyan (Ga.)   9:00 AM EST
  Mary Baldwin   Guilford   1:00 PM EST
  Randolph   Pfeiffer   1:00 PM EST
  Belhaven   Huntingdon   2:00 PM EST
  Birmingham Southern   Covenant   2:30 PM EST
Sun. 23 Randolph-Macon   Meredith   1:00 PM EST
  Berry College   Piedmont   1:00 PM EST
  Louisiana Col.   Huntingdon   2:00 PM EST
Tue. 25 Chowan   Mary Baldwin   3:00 PM EST
Wed. 26 N.C. Wesleyan   Mount Olive   TBA
  John Neal Walker Tennis Center
Fri. 28 Meredith   Montreat College   9:00 AM EST
  Lynchburg   William Peace   1:30 PM EST
  Maryville (Tenn.)   Covenant   4:00 PM EST
Sat. 29 N.C. Wesleyan   Salisbury   10:00 AM EST
  Transylvania   Covenant   11:00 AM EST
  Virginia-Wise   Maryville (Tenn.)   12:00 PM EST
  Agnes Scott   Albany St. (GA)   12:00 PM EST
  Pfeiffer   Brevard   1:00 PM EST
  Hollins   Methodist   1:00 PM EST
  Methodist   Lynchburg   2:00 PM EST
  Johnson University Tennessee   Covenant   3:30 PM EST
 
March
Sun. 1 Pfeiffer   Piedmont   1:00 PM EST
  William Peace   Emory & Henry   1:30 PM EST
Mon. 2 Pfeiffer   LaGrange   3:00 PM EST
Tue. 3 Pfeiffer   Covenant   3:30 PM EST
Thu. 5 Hollins   Meredith   4:00 PM EST
Fri. 6 Lynchburg   Averett   2:00 PM EST
  Warren Wilson   Maryville (Tenn.)   3:00 PM EST
  Covenant *   Wesleyan (Ga.)   3:00 PM EST
Sat. 7 Occidental   Piedmont   9:00 AM EST
  @ Orlando, FL
  Berea *   Brevard   11:00 AM EST
  Birmingham Southern   Huntingdon   12:00 PM EST
Sun. 8 Penn St.-Berks   Brevard   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Wittenberg   Averett   10:00 AM EDT
  Spring Break
Mon. 9 Piedmont   Oneonta   TBA
  @ Orlando, FL
  Transylvania   Brevard   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Penn St.-Berks   Piedmont   TBA
  @ Orlando, Fla.
Tue. 10 Curry   Brevard   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Pfeiffer   Johnson C. Smith   2:00 PM EDT
  Southern Virginia   Averett   3:00 PM EDT
Thu. 12 Piedmont   Ursinus   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Marywood   Brevard   TBA
  @ Orlando, Fla.
Fri. 13 Colorado Col.   Brevard   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Oglethorpe   Covenant   3:30 PM EDT
Sat. 14 LaGrange *   Covenant   TBA
  Huntingdon *   Piedmont   12:00 PM EDT
  Mary Baldwin   Randolph-Macon   1:00 PM EDT
  St. Mary's (Md.)   William Peace   1:00 PM EDT
Sun. 15 Shaw   Averett   2:00 PM EDT
Tue. 17 Salem   Ferrum   1:00 PM EDT
  Methodist   Mount Olive   2:00 PM EDT
  John Neal Walker Tennis Center
Wed. 18 Sweet Briar   Mary Baldwin   12:00 PM EDT
  Pfeiffer *   Meredith   1:00 PM EDT
Thu. 19 Salem *   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM EDT
  Southern Virginia   Mary Baldwin   4:00 PM EDT
Fri. 20 Salem   Agnes Scott   2:00 PM EDT
  Averett   Guilford   3:30 PM EDT
Sat. 21 Piedmont *   Berea   TBA
  Meredith   Southern Virginia   TBA
  Huntingdon   Mississippi University for Women   9:00 AM EDT
  Wesleyan (Ga.) *   Maryville (Tenn.)   11:00 AM EDT
  Agnes Scott *   LaGrange   12:00 PM EDT
  Meredith *   N.C. Wesleyan   1:00 PM EDT
  Brevard *   Covenant   1:00 PM EDT
  Greensboro *   Pfeiffer   1:00 PM EDT
  William Peace *   Mary Baldwin   2:00 PM EDT
  Salem *   Averett   2:00 PM EDT
  Huntingdon   Centenary (La.)   5:00 PM EDT
Sun. 22 Greensboro   Emory & Henry   TBA
  Meredith *   Mary Baldwin   9:00 AM EDT
  Piedmont *   Maryville (Tenn.)   12:00 PM EDT
  Oglethorpe   LaGrange   12:00 PM EDT
  Coker   Brevard   1:00 PM EDT
  Brevard, N.C.
  Ferrum   William Peace   1:00 PM EDT
Mon. 23 Huntingdon   TBA   TBA
Tue. 24 Huntingdon   TBA   TBA
  Pfeiffer *   Averett   2:00 PM EDT
Wed. 25 Huntingdon   TBA   TBA
Thu. 26 Guilford   Salem   2:00 PM EDT
Fri. 27 Mary Baldwin   Lynchburg   3:00 PM EDT
  Oglethorpe   Piedmont   3:30 PM EDT
  Shawnee St.   Maryville (Tenn.)   4:00 PM EDT
Sat. 28 Covenant *   Berea   TBA
  William Peace *   Meredith   TBA
  Huntingdon *   Brevard   11:00 AM EDT
  Agnes Scott *   Maryville (Tenn.)   11:00 AM EDT
  Mary Baldwin *   Pfeiffer   1:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Salem   2:00 PM EDT
Sun. 29 Agnes Scott *   Berea   11:00 AM EDT
  Emory & Henry   Maryville (Tenn.)   12:00 PM EDT
  Meredith   Bridgewater (Va.)   1:00 PM EDT
Mon. 30 Greensboro   Ferrum   3:00 PM EDT
Tue. 31 Maryville (Tenn.)   Berea   TBA
  Salem *   Greensboro   2:00 PM EDT
  Covenant   Berry College   3:00 PM EDT
  Albany St. (GA)   Agnes Scott   3:00 PM EDT
  Brevard *   Piedmont   3:30 PM EDT
  Wesleyan (Ga.) *   Huntingdon   4:30 PM EDT
 
April
Wed. 1 Methodist *   Pfeiffer   2:00 PM EDT
  Va. Wesleyan   Methodist   3:00 PM EDT
Thu. 2 Mary Baldwin   Hollins   4:00 PM EDT
Fri. 3 Hendrix   Covenant   3:00 PM EDT
  Johnson University Tennessee   Greensboro   3:00 PM EDT
  Sweet Briar   Averett   3:30 PM EDT
Sat. 4 Berea *   LaGrange   TBA
  Meredith *   Greensboro   TBA
  Southern Virginia   Methodist   11:00 AM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   12:00 PM EDT
  Salem *   Mary Baldwin   1:00 PM EDT
  Pfeiffer *   N.C. Wesleyan   1:00 PM EDT
  Brevard *   Agnes Scott   2:00 PM EDT
  Averett   Va. Wesleyan   2:00 PM EDT
  Mississippi University for Women   Huntingdon   4:00 PM EDT
Sun. 5 Maryville (Tenn.) *   LaGrange   TBA
  Sweet Briar   William Peace   11:00 AM EDT
  @ at Meredith College (Raleigh, N.C.)
  Berea *   Huntingdon   1:00 PM EDT
  Brevard *   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM EDT
  Sweet Briar   Meredith   2:00 PM EDT
  Albany St. (GA)   Huntingdon   4:00 PM EDT
Tue. 7 Piedmont *   Agnes Scott   4:00 PM EDT
Wed. 8 Covenant *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EDT
  Meredith *   Methodist   3:00 PM EDT
  Greensboro *   Mary Baldwin   3:00 PM EDT
Thu. 9 William Peace *   Salem   3:00 PM EDT
Fri. 10 Emory & Henry   Mary Baldwin   3:00 PM EDT
  William Peace   Guilford   3:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan   Chris. Newport   5:00 PM EDT
Sat. 11 Wesleyan (Ga.) *   Berea   TBA
  Averett *   Meredith   TBA
  LaGrange *   Brevard   10:00 AM EDT
  Piedmont *   Covenant   11:00 AM EDT
  Salem   Mount Olive   11:00 AM EDT
  John Neal Walker Tennis Center
  Agnes Scott *   Huntingdon   1:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Mary Baldwin   1:00 PM EDT
  Salem *   Pfeiffer   1:00 PM EDT
Tue. 14 Maryville (Tenn.) *   Brevard   1:00 PM EDT
  Methodist *   Salem   3:00 PM EDT
  Mary Baldwin *   Averett   3:00 PM EDT
Wed. 15 Pfeiffer *   William Peace   2:00 PM EDT
  Huntingdon *   LaGrange   3:30 PM EDT
  Covenant *   Agnes Scott   4:00 PM EDT
Sat. 18 Berea *   Maryville (Tenn.)   TBA
  Meredith *   Salem   TBA
  Huntingdon *   Covenant   11:00 AM EDT
  Wesleyan (Ga.) *   Agnes Scott   12:00 PM EDT
  Mary Baldwin *   Methodist   1:00 PM EDT
Mon. 20 Mary Baldwin   Ferrum   3:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.)   Johnson University Tennessee   3:00 PM EDT
Tue. 21 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  Meredith   TBD   TBA
  USA South Tournament begins
Fri. 24 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ Rocky Mount, N.C.
Sat. 25 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ Rocky Mount, N.C.
  Salem   Bluefield St.   2:00 PM EDT
# Exhibition
* Conference
% Post season